امنیت و شبکه

امنیت و شبکه

Network & Security

شبکه مجموعه‌ ای از رایانه‌ ها، سرور ها، پردازنده‌ های مرکزی، دستگاه‌ های شبکه‌ ای، لوازم جانبی و یا دستگاه‌ های دیگر است که به یکدیگر متصل هستند تا اجازه اشتراک گذاری داده‌ ها را بدهند. یک مثال عالی از شبکه، اینترنت است که میلیون‌ ها نفر را در سراسر جهان به هم متصل می‌ کند.

امنیت شبکه نوعی استراتژی سازمانی شامل وضع قوانینی است که هر دو تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزاری را شامل می‌شود. هدفش تضمین امنیت تمام خواسته ها، از جمله ترافیک شبکه می‌باشد. دسترسی به شبکه توسط امنیت شبکه مدیریت می‌شود که طیف گسترده‌ای از تهدیدات را هدف قرار داده و آن‌ها را از پخش یا ورود به شبکه باز می‌دارد.

بخش شبکه و امنیت ویرکام با ارائه خدماتی مدرن سعی در پیشرفت ارتباطات و بالا بردن امنیت شبکه ی شرکت ها و سازمان های بزرگ دارد و همواره در تلاش است تا با طراحی زیر ساخت های هوشمند و تخصصی، علاوه بر کاهش هزینه به بالا بردن راندمان عملکرد امنیت و شبکه کمک کند.

ما در ویراکام با پشتیبانی و نگهداری مستمر و موثر در تلاش هستیم تا بتوانیم امنیت و شبکه شما را همیشه پایدار نگهداریم تا در روند کسب و کار شما اختلالی پیش نیاید. همچنین تیم ویراکام با ارائه مقالات به روز و تخصصی، سعی در بالا بردن اطلاعات علاقه مندان دارد.

شبکه چیست؟

اگر بخواهیم شبکه را به طور ساده توضیح دهیم؛ یک شبکه از دو یا چند کامپیوتر تشکیل شده است که به هم مرتبط شده اند تا بتواند اطلاعات و دستگاه هایی از قبیل فایل ها، پرینتر و … را با هم به اشتراک بگذارد و یا ارتباطات الکترونیکی بین کامپیوتر ها فراهم کند.

ارتباطات بین کامپیوتر ها از طریق طیف گسترده ای از فناوری های شبکه تشکیل شده است که به وسیله ی گروهی از کابل های فیزیکی، کابل های اوپتیکال و یا روش های بی سیم رادیویی استفاده می شود  که ممکن است در انواع مختلف توپولوژی های شبکه (Network Topologies) تنظیم گردند.

کامپیوتر های یک شبکه ممکن است به عنوان کامپیوتر های شخصی، سرورها، سخت افزار شبکه و یا میزبان شبکه (Host) طبقه بندی شوند. آن ها بر اساس نام های میزبان (Hostnames) و آدرس های شبکه (Network Addresses) مشخص می شوند. نام های میزبان به عنوان برچسب هایی برای هر کامپیوتر است که راحت تر بتوان آن ها را پیدا کرد که معمولاً بعد از انتخاب اولیه تغییر نمی کنند. آدرس های شبکه برای یافتن و شناسایی کامپیوتر ها توسط پروتکل های ارتباطی مانند پروتکل اینترنت ارائه می شود.

شبکه
امنیت

امنیت در شبکه چیست؟

امنیت شبکه شامل سیاست ها و قوانین اتخاذ شده برای جلوگیری از دسترسی غیر مجاز، سوء استفاده، تغییر و یا از بین بردن شبکه ی کامپیوتر ها و منابع قابل دسترس شبکه می باشد.

امنیت شبکه شامل مجوز دسترسی به داده ها و اطلاعات در یک شبکه می باشد که توسط مدیر یا همان ادمین، کنترل می شود. کاربران بر اساس آیدی و رمز و یا روش های دیگر که برای تایید اعتبارشان (Authentication) می باشد، طبقه بندی می شوند تا بتوانند به اطلاعات و برنامه های شبکه دسترسی پیدا کنند.

امنیت شبکه، انواع شبکه های کامپیوتری را پوشش می دهد، چه عمومی چه اختصاصی (Public and Private)؛ که در مسائل روزمره همانند معاملات و ارتباطات بین کسب و کارها و یا سازمان های دولتی استفاده می شوند.

امنیت و شبکه، جفت جدایی ناپذیر

در کمال تعحب، امنیت و شبکه در گذشته ها دو بخش کاملاً مجزا در نظر گرفته می شدند. به طور مثال راه حل های امنیتی همانند فایروال (Firewall)، بعد از راه اندازی شبکه پیاده سازی می شدند. به طوری که تیم امنیتی نگران ساختار امنیتی و شناسایی خطرات احتمالی بود و تیم شبکه مسئول مشکلات مربوط به تاخیر در ارتباطات و پهنای باند بود.

پیوند دادن این دو بخش به هم دیگر به دلیل پیشرفت سریع تهدید های امنیتی و ضروری بودن تسریع در پیاده سازی اقدامات امنیتی نظیر خدماتی که از نرم افزار های آنتی ویروس کمک گرفته تا روش های پیشگیری از نفوذ به شبکه، اجباری است. تاخیر در ارتباطات و افزایش ترافیک شبکه به دلیل زیاد بودن دستگاه های متصل نیز یک مبحث نگران کننده است؛ پس منطقی است که با شبکه و امنیت به عنوان نهاد های مستقل رفتار نشود.

امنیت و شبکه

خدمات مشاوره امنیت و شبکه

تحقق اهداف تجاری شما با یک شبکه امن و پویا و معماری IT شروع می شود. استراتژی مشاوره امنیت و شبکه ویراکام متناسب با طرح های است که در کنار بهینه سازی عملکرد امنیت و شبکه، پیش بینی پیشرفت تکنولوژی را نیز فراهم می کند تا در آینده دچار مشکل نشود.
ما ارتباطات، امنیت و شبکه را با دیدگاه سازمان شما همسو خواهیم کرد، همه این موارد در حالی است که هزینه های نگه داری شبکه را کاهش می دهیم.

طراحی و پیاده سازی زیر ساخت شبکه

برای اینکه کارمندانتان بتوانند به طور مستمر کار کنند، شما نیاز به یک زیر ساخت اصلی شبکه با عملکرد بالا دارید. چه فایده ای دارد که برنامه های کسب و کار شما به دلیل مشکلات در ذخیره سازی، دچار خرابی شود و یا اطلاعات شما از تهدیدات ویروس های خارجی در امان نباشد؟!
به عنوان رییس یک شغل، درک اهمیت طراحی زیر ساخت های شبکه و امنیت آن و تدوین یک برنامه اجرایی بر اساس اولویت های شرکت شما، برای موفقیت دراز مدت ضروری است.

طراحی پسیو شبکه

پسیو (Passive) به معنی غیر فعال، به خدماتی در شبکه گفته می شود که هیچ گونه ارتباطی با سیگنال یا دیتای جاری ندارد. در واقع خدمات پسیو به طراحی زیر ساخت های شبکه شامل کابل کشی، آرایش رک، داکت کشی و … گفته می شود.
طراحی پسیو شبکه جزو اساسی ترین بخش در طراحی امنیت و شبکه است که نیازمند تخصص و تجربه است.

پشتیبانی و نگهداری

برای اینکه شبکه شما در کنار کسب و کار شما حرکت کند، باید به طور موثر و مستمر کار کند. همچنین باید به دقت برنامه ریزی شود که چگونه می توان آن را حفظ کرد و توسعه داد. پشتیبانی و نگهداری در امنیت و شبکه به معنای انجام عملیاتی برای حفظ و بالا نگه داشتن شبکه می باشد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت فناوران ویرا آکام می باشد.