انواع کابل شبکه

انواع کابل شبکه

کابل شبکه چیست؟ کابل شبکه به عنوان یک رسانا عمل می کند که از طریق آن اطلاعات از یک دستگاه متصل به شبکه یا همان نتورک به دستگاهی دیگر منتقل می شود. نوع کابلی که برای یک شبکه انتخاب می شود به اندازه شبکه، کارایی شبکه و توپولوژی آن بستگی دارد. انواع مختلف کابل ها به عنوان پایه ی زیرساختی پروتکل های امنیت و شبکه شناخته می شوند.

انتخاب نوع صحیح کابل شبکه می تواند در کسب و کار مختلف عملکرد های متفاوتی بگذارد زیرا مدیران شبکه همیشه در حال استفاده از فناوری های جدید هستند. نوع کابل شبکه مورد استفاده در هر زیرساخت شرکت یکی از مهم ترین جنبه های استفاده از این مسئله در همه ی صنعت ها است.

کابل Coaxial

کابل coaxialاین کابل یک رسانای مسی در مرکز خود دارد. یک لایه پلاستیکی بین محافظ فلزی و رسانای میانی عایقی را فراهم می کند.
کابل کشی Coaxial در مقابل انسداد سیگنال بسیار مقاوم است ولی نصب پیچیده ای دارد. این کابل به نسبت کابل Twisted Pair میتواند طول بیشتری داشته باشد. کابل Coaxial دو نوع نازک و ضخیم دارد.

کابل Shielded Twisted Pair) STP)

کابل STPاین کابل یک نوع خاص از سیم کشی مسی تلفن است که در تاسیسات تجاری به کار می رود. در این نوع کابل یک محافظ خارجی که به عنوان سیم اتصال به زمین کار می کند به کابل تلفن Twisted Pair معمولی اضافه شده است. اگر کابل کشی شما در محلی است که در معرض ریسک و تداخل جریان الکتریکی قرار دارد کابل STP جوابگوی نیاز شما است. کابل های محافظ دار مثل STP می تواند به افزایش طول بین کابل ها نیز کمک کند.

کابل Unshielded Twisted Pair) UTP)

این کابل رایج ترین کابل شبکه در دنیا است. کابل های UTP هم برای اتصال تلفن و هم اتصال شبکه استفاده می شود.

کابل UTPانواع سیم کشی کابل های UTP:

  •     CAT1 که برای سیم های تلفن استفاده می شود. CAT2 تا سرعت ۴ مگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کند و معمولا برای شبکه هایی با آرایش Token Ring استفاده می شود.
  •     CAT2 و CAT3 در شبکه های Token Ring برای بالا بردن سرعت شبکه استفاده می شوند.
  •     سیم های CAT5 که امروزه با CAT5e جایگزین شده اند، امکان پشتیبانی از سرعت ۱ گیگابیت در ثانیه را فراهم می کند. این نوع سیم کشی کابل پر استفاده ترین در جهان است.
  •     کابل شبکه CAT6 در فاصله ۱۰۰ متر تا سرعت ۱ گیگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کند و در فاصله ۵۵ متر می تواند تا سرعت ۱۰ گیگابیت در ثانیه را نیز پشتیبانی کند. سازمان هایی که از CAT6 استفاده می کنند باید از یک متخصص کابل کشی برای یک تست کامل استفاده کنند تا اطمینان حاصل شود که دستور العمل های CAT6 و استاندارد ها در طول کابل کشی رعایت شده باشد.
  •     CAT7 تا سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را تا فاصله ۱۰۰ متر پشتیبانی می کند.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوریکابل های فیبر نوری دارای یک مرکزیت از جنس شیشه هستند که توسط لایه هایی از مواد محافظ پوشیده شده است. این کابل مشکل انسداد الکتریکی را با انتقال نور به جای سیگنال های الکتریکی بر طرف می کند. کابل های فیبر نوری به دلیل مقاومتشان در مقابل نور و رطوبت تبدیل به کابل های استاندارد برای اتصال شبکه بین ساختمان ها شده اند.

شبکه بی سیم (Wireless Network)

یک شبکه بی سیم این اجازه را به کاربران می دهد تا به برنامه ها و اطلاعات درون آن شبکه بدون احتیاج به سیم کشی دسترسی داشته باشند. این قابلیت، آزادی و توانایی گسترش برنامه های کاربردی به بخش های مختلف یک ساختمان، شهر یا تقریبا تمام نقاط جهان را فراهم می کند. شبکه های بی سیم به مردم اجازه می دهد با پست الکترونیکی تعامل داشته باشند یا از مکانی که ترجیح می دهند به اینترنت متصل شوند.

تعداد متنوعی از سیستم های ارتباطی بی سیم وجود دارند، اما ویژگی متمایز شبکه های بی سیم این است که این ارتباط بین دستگاه های کامپیوتری رخ می دهد. لازم به ذکر است که تلفن های همراه قدیمی در دسته دستگاه های کامپیوتری قرار نمی گیرند، با این حال تلفن های جدیدتر و بعضی از هدست ها شروع به وصل شدن به دسته های کامپیوتری و مبدل های شبکه می شوند. در نهایت به زودی اغلب وسایل الکترونیکی قابلیت وصل شدن به شبکه های بی سیم را پیدا خواهند کرد.

انواع شبکه های بی سیم

WLANS: شبکه بی سیم محلی (Wireless Local Area Network)

WLANS به کاربران در یک حوزه محلی مانند دانشگاه یا کتابخانه دانشگاه اجازه می دهد تا یک شبکه تشکیل دهند یا  به اینترنت دسترسی داشته باشند. اگر کاربران نیاز به دسترسی به منابع شبکه نداشته باشند، می توان یک شبکه موقت توسط تعداد کمی از کاربران بدون نیاز به Access Point تشکیل داد.

WPANS: شبکه بی سیم شخصی (Wireless Personal Area Network)

دو تکنولوژی که برای WPANS استفاده می شود در حال حاضر Infrared و Bluetooth هستند. این تکنولوژی ها برای اتصال های شخصی در یک محدوده ۹ متری استفاده می شود؛ البته Infrared یا همان مادون قرمز، نیاز به یک خط ارتباط مستقیم دارد و فاصله کمتری را پشتیبانی می کند.

WMANS: شبکه بی سیم شهری (Wireless Metropolitan Area Network)

این فناوری امکان اتصال شبکه های چندگانه را در یک محدوده شهری مانند ساختمان های مختلف در یک شهر فراهم می کند، این شبکه بی سیم می تواند جایگزین یا پشتیبانی برای کابل کشی های مسی یا فیبری باشد.

WWANS: شبکه بی سیم پهناور (Wireless Wide Area Networks)

این نوع شبکه ها مناطق وسیعی از قبیل شهرها یا کشورها را از طریق سیستم ها ماهواره ای و یا آنتن های بزرگ که توسط ISP ها کنترل می شوند در بر می گیرند. این سیستم های شبکه به عنوان ۲G، ۳G و ۴G شناخته می شوند.

نوع

پوشش

عملکرد

استانداردها

استفاده

Wireless PAN

در محدوده یک نفر معمولی IEEE 802.15, بلوتوث جایگزین کابل‌های وسایل جانبی

Wireless LAN

در محدوده یک ساختمان

 

بالا

IEEE 802.11, Wi-Fi, HiperLAN

توسعه سیار شبکه‌های با سیم

Wireless MAN

در محدوده یک شهر

بالا

IEEE 802.16, اختصاصی, WIMAX

ارتباط بی سیم برای خانه‌ها و کسب و کار و اینترنت

Wireless WAN

جهانی پایین CDPC, 2G, 3G, 4G اتصال سیار به اینترنت

منبع : Dimtech

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *