هوش تجاری

هوش تجاری

Business Intelligence

تصمیم درست، موضوعیست که تبدیل به دغدغه ای مشترک برای تمامی افراد در یک کسب و کار موفق شده است. صرف نظر از سمت سازمانی و جایگاه شغلی، اطمینان خاطر به هنگام تصمیم گیری موضوعیست که باعث سرعت بخشیدن به پیشرفت در حرفه پیش رو می شود. در دنیایی که سرعت رشد اطلاعات و ثبت آنها توسط سازمان ها روزبه‌روز بیشتر میشود، استفاده بهینه از اطلاعات جمع‌آوری شده میتواند برگ برنده یک سازمان در تصمیم گیری های پیش رو باشد. برای اینکار نیاز به دانستن مفهوم هوش تجاری (Business Intelligence یا به اختصار BI) میباشد.

واحد هوش تجاری ویراکام با ارائه ابزارهایی جهت سهولت در تصمیم گیری مشتریان خود، همواره تلاش داشته صحیح و دقیق ترین حالت اطلاعات هر سازمان را به مرتبط ترین فرد آن سازمان، در بهترین زمان ممکن ارائه دهد. سه رکنی که هدف اصلی پیاده سازی هوش تجاری موفق در یک سازمان میباشند.

سوال اصلی ای که ذهن اکثر مخاطبین را درگیر میکند این است که تعریف هوش تجاری چیست؟ کاربرد اصلی هوش تجاری در کجاست و نحوه پیاده سازی آن در سازمان به چه صورت است؟

هوش تجاری یا BI تعریف چندگانه ای دارد. هرکدام از صاحب نظران این حوزه تعریف جداگانه ای برای این مفهوم دارند و بر سر تعریفی واحد به اتفاق نظر نرسیده اند. برای بیان بهتر تعریف هوش تجاری (Business Intelligence)، بهتر است ما هدف خود را در پروژه های هوش تجاری بیان کنیم.

هدف در یک پروژه BI یا هوش تجاری، تبدیل داده های سازمان شما به اطلاعات است. اطلاعاتی که در تصمیم گیری در بخش های مختلف سازمانی کارآمد باشند. برای اینکار، ما از روش های مختلف محاسباتی جهت شناسایی، اکتشاف و تحلیل داده های کسب و کار مانند درآمد فروش، میزان تولید، محصولات، هزینه ها و درآمد ها و… استفاده میکنیم تا داده ها را به نحوی ببینیم که در تحلیل روند سازمان و تصمیم گیری های مختلف با دید جامع تری عمل کنیم.

ما در ویراکام همواره بر این تلاشیم که علاوه بر رعایت اصول فنی که جزء جدانشدنی تمامی پروژه هاست، قوانین حاکم بر کسب و کار شما را مبنای طراحی داشبورد ها و زیرساخت هایمان قرار دهیم؛ دغدغه های شما را شناسایی کنیم و در جهت آن ابزاری ارائه دهیم که دست راست شما به هنگام تصمیم گیری باشد

تاریخچه هوش تجاری

در سال ۱۸۶۵، ریچارد میلر دیونز در کتاب خود به نام “دایرهالمعارف اصطلاحات تبلیغاتی و تجاری” – Cyclopedia of Commercial and Business Anecdotes – برای اولین بار از اصطلاح هوش تجاری استفاده کرد. او در تلاش بود عملکرد بانکداری را توصیف کند که از اطلاعات رقبای خود در جهت کسب منافع و سود استفاده میکرد. نزدیک به یک قرن بعد از انتشار این کتاب، هانس پیتر لون، محقق شرکت IBM، در سال ۱۹۵۸ دوباره این اصطلاح را در مقاله ای برای تعریف هوش در دیکشنری وبستر استفاده کرد و اصطلاح هوش تجاری را دوباره زنده کرد.

هوش تجاری
Power BI

ارکان اصلی یک پروژه هوش تجاری

  • داده خام مورد تحلیل یا Raw Data
  • انبار داده یا Data Warehouse
  • دسترسی به داده ها، تجزیه و تحلیل و ارائه
  • بصری سازی، داشبورد و گزارش گروهی

ابزارها

ابزارهای مختلفی برای بصری سازی و ارائه اطلاعات معرفی شده که هرکدام محاسن و معایب خود را در برخی نقاط دارند. از سرویس های مختلف SQL نظیر SSAS، SSRS و SSIS گرفته تا نرم افزار های بصری سازی نظیر Power BI، Tableau و Qlik View. این سرویس ها و برنامه ها بسته به نوع نیاز ممکن است بسیار کارآمد و یا بی کاربرد باشند. حتی ممکن است برای برخی مسائل، استفاده از نرم افزار اکسل بهترین راه حل ممکن باشد. برنامه‌ای که امروزه پاسخگوی اکثر نیازهای سازمانی کسب و کارهای متفاوت است، ابزار بصری سازی معرفی شده توسط شرکت مایکروسافت به نام Power BI میباشد. این ابزار در چند سال گذشته گوی سبقت را از سایر رقبای خود ربوده و باتوجه به امکاناتی که در اختیار کاربر میگذارد، بیشترین استفاده را در عرصه سازمانی در این حوزه به خود اختصاص داده است.

هوش تجاری
• داشبورد فروش

میزان تعداد و مبلغ فروش هر گروه کالا در بازه های زمانی مختلف، میزان فروش در استان یا شهرهای مختلف، میانگین قیمت فروش به هر گروه مشتری، تحلیل خرید هر مشتری و… همه از دغدغه های یک مدیر فروش است، از طرفی، مشاهده سابقه خرید هر مشتری، مشاهده وضعیت کالا ها، مشاهده مشتری های بالقوه و… میتواند به کارشناسان فروش هنگام صحبت با مشتری ها کمک شایانی کند. تمامی این امکانات هنگامی میسر میشود که ما بستری برای افراد مختلف در واحد فروش یا بازاریابی ایجاد کنیم که بتوانند از اطلاعاتی که خودشان یا سایر همکارانشان ثبت میکنند نهایت استفاده را ببرند. داشبورد فروش ویراکام، مخصوص نیاز هر سازمان طراحی میشود و از لیست های قیمت مختلف گرفته تا تحلیل رفتار مشتری، پاسخگوی نیاز کارشناسان و مدیران فروش هر سازمان میباشد.

• مالی و حسابداری

اطلاعات مالی و حسابداری، از انبوه ترین اطلاعات یک سازمان از لحاظ حجم تولید داده است. علی رغم این موضوع، به دلیل تفاوت نحوه تفکر مدیران مالی با قوانین مالی و حسابداری حال حاضر و یا نداشتن ابزار مناسب جهت مشاهده آنها، این اطلاعات به هنگام برخی تصمیم گیری های مهم کنار گذاشته میشوند. از طرفی حوزه مالی یا Finance با حوزه حسابداری یا Accounting در اکثر سازمان ها یک ادبیات مشابه به خود پیدا کرده اند که این امر ممکن است مطلوب برخی مدیران نباشد. داشبورد مالی ویراکام امکان مشاهده گزارش های ساده نظیر تحلیل سرفصل ها، مانده بدهکار – بستانکار، گزارش های سالانه مالی و… و گزارش های پیشرفته تر نظیر ارزش کالا با توجه به خواب، تحلیل موجودی مالی کالا، بهای تمام شده کالای فروش رفته و… را برای شما فراهم می آورد.

• تولید

کاهش هزینه تولید همزمان با حفظ کیفیت محصول تولید شده، محاسبه هزینه نهایی تولید و… همگی از دغدغه های اصلی تولید کنندگان هستند. دغدغه ای که برای پاسخ به آن نیاز به تحلیلی جامع بر روی فرآیند تولید داریم و میبایست تمامی پارامترهای دخیل در موضوع بررسی و آنالیز شوند. نیروی انسانی، مواد اولیه، دستگاه های مختلف و… همگی عواملی هستند که دست به دست هم میدهند تا محصول نهایی ما تولید شود. عواملی که تغییر هرکدام به تنهایی، تاثیر مستقیمی روی محصول نهایی میگذارد. داشبورد تولید ویراکام ذره بینی بر کارکرد تمام این موارد است. محاسبه سهم تاثیر هرکدام از افراد خط تولید بر محصول نهایی، میزان کارکرد دستگاه ها و محاسبه خطای روزانه دستگاه ها، مقایسه مواد اولیه مختلف با نتایج کنترل کیفیت و… بخشی از تاثیر داشبورد فروش در آنالیز محصول نهایی است.

• داشبورد ترکیبی

مفهوم هوش تجاری، هنگامی در سازمان معنا پیدا میکند که ما بتوانیم اطلاعات واحدهای سازمانی مختلف را با همدیگر در یک داشبورد مشاهده کنیم. استفاده از اطلاعات انبارش در واحد ، استفاده از اطلاعات منابع انسانی برای تحلیل روند تولید و یا فروش، ترکیب اطلاعات تولید و فروش و منابع انسانی، هرکدام به تنهایی نتیجه ای طلایی به دنبال خواهند داشت. فقط کافیست داشبوردمان را براساس خط فکری ای که دنبال میکنیم طراحی کنیم. داشبوردهای ترکیبی، پتانسیل شخصی سازی بیشتری نسبت سایر داشبوردها را دارد. چرا که مستقیم از نحوه تحلیل افراد سازمان الهام میگیرد.

• داشبورد مدیریتی

تمامی مدیران در طول روز نیازمند مرور اطلاعات جامع سازمان خود در چند ثانیه می باشند. اطلاعاتی که در یک داشبورد به صورت دسته بندی شده در یک گزارش به ازای تمامی گروه کالا ها و گروه های مشتری، که شامل سرجمع موارد مختلف نظیر سرفصل های مالی، میزان فروش، میزان موجودی؛ مقایسه فروش با اهداف مشخص شده و… می شوند. مبنای طراحی داشبورد مدیریتی ویراکام، تصمیم گیری بر اساس یک نگاه است. داشبوردهای انحصاری ویراکام به صورتی طراحی میشوند که شما در هر لحظه به تمامی اطلاعات سازماندهی شده خود مسلط شوید.

کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به شرکت فناوران ویرا آکام می باشد.