موقعیت فعلی شما:

انبار داده (Data Warehouse) چیست؟

فهرست مطالب

انبار داده (Data warehouse ) چیست و چرا برای تجارت شما مهم است؟
مفهوم انبار داده از دهه ۱۹۸۰ به وجود آمد. در آن زمان برای انتقال داده‌ها صرفا از شرکت‌ها و سیستم‌های پشتیبانی استفاده می‌شد. نیاز به سیستم اطلاعاتی قوی باعث شد که در نهایت هوش تجاری ایجاد شود.
انبار داده مجموعه‌ی بزرگی از داده‌های تجاری است که به سازمان کمک می‌کند تا تصمیم‌های موثری برای ارتقای خود بگیرد.

 بخش زیادی از اطلاعاتی که در انبارهای داده وجود دارد از عوامل مختلفی مانند برنامه‌های داخلی مانند بازاریابی، فروش و امور مالی، برنامه‌های مشتری مداری و سیستم‌های شرکای خارجی تامین می‌شوند.

در سطح فنی، یک انبار داده به طور منظم اطلاعات را از آن برنامه‌ها و سیستم‌ها بیرون می‌کشد. سپس داده‌ها، فرآیندهای سازمان‌ دهی و انتقال اطلاعات را برای مطابقت با داده‌های موجود در انبار طی می‌کنند. انبار داده این اطلاعات پردازش شده را ذخیره می‌کند تا آماده دسترسی توسط افراد باشد. اینکه اطلاعات چند وقت یک بار استخراج یا سازمان دهی می‌شوند، به نیاز سازمان بستگی دارد و متفاوت خواهد بود.

 

انبار داده چیست

 

آشنایی با مزیت‌های انبار داده

سازمان‌هایی که از این روش برای کمک به تجزیه و تحلیل و هوش تجاری خود استفاده می‌کنند، از مزایای ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. دو مزیت مهم شامل موارد زیر است:

 • داده‌های بهتر: با اضافه شدن منابع اطلاعات به یک انبار، سازمان‌ها مطمئن می‌شوند که در حال جمع آوری داده‌های منظم و مرتبط به آن منبع هستند. همچنین نیازی نیست که کارمندان، نگران قابل دسترس بودن داده‌ها و تنوع آن‌ها هنگام ورود به سیستم باشند. این روش ذخیره سازی الکترونیکی، اطلاعاتی با کیفیت بالا جمع آوری می‌کند و با سازمان‌ دهی دقیق و یکپارچگی آن‌ها به شما کمک می‌کند تا درست‌ترین تصمیم ممکن را، برای شرکت خود بگیرید.
 • تصمیمات سریع‌تر: داده‌های موجود در انبار، الگوهای منظمی را تشکیل می‌دهند که آماده تجزیه و تحلیل هستند. همچنین قدرت تحلیلی و مجموعه داده‌های کامل‌تری را برای تصمیم گیری در مواقع پیچیده و سخت فراهم می‌کنند. بنابراین، کارمندان دیگر از حدس و گمان کمک نمی‌گیرند. در نتیجه، داده‌های ناقص یا اطلاعات بی‌کیفیت مرجع قرار نمی‌گیرد و ریسک نتایج نادرست کاهش می‌یابد.

 

انبارهای داده چگونه کار می‌کنند؟

بانک‌های اطلاعاتی برای ثبت و بازیابی سریع اطلاعات ساخته می‌شوند در حالی که انبارهای داده، اطلاعات چندین بانک اطلاعاتی را ذخیره می‌کنند که این امر تجزیه و تحلیل آن‌ها را آسان‌تر می‌کند.به عبارت دیگر، اطلاعات از پایگاه‌های ارتباطی به انبار وارد می‌شوند و احتمالا در سه حالت زیر پردازش شوند:

 1. دارای ساختار
 2. نیمه ساختار
 3. بدون ساختار

اگر بخواهیم روند را توضیح دهیم، همانطور که اشاره کردیم داده‌ها پردازش شده سپس تبدیل و تحلیل می‌شوند. به این ترتیب افراد می‌توانند از طریق ابزارهای هوش تجاری، سرویس گیرندگان SQL و صفحات گسترده به داده‌هایی که پردازش و ادغام شده‌اند، دسترسی داشته باشند.

زمانی که اطلاعات شما در یک مکان جمع آوری می‌شود، می‌توانید مشتریان خود را با نگاه کلی‌تری تجزیه و تحلیل کنید. در نهایت فرآیند آسان تر شده و به فروش و سود بیشتری می‌رسید.

 

Data Warehouse چیست

 

تفاوت انبار داده با پایگاه داده

طبیعی است اگر انبار داده را با پایگاه داده اشتباه بگیرید، زیرا هر دو مفهوم‌های مشابهی دارند. با این وجود، تفاوت اصلی هنگامی مشخص می‌شود که یک کسب و کار نیاز به تجزیه و تحلیل روی مجموعه بزرگی از داده‌ها را داشته باشد. انبارهای داده برای انجام این نوع کارها ساخته می‌شوند. در حالی که در مورد پایگاه داده اینطور نیست. در اینجا این دو را با هم مقایسه می‌کنیم و تفاوت آن‌ها را به شما نشان می‌دهیم:

در یک پایگاه داده، داده‌های جمع آوری شده برای چندین هدف شغلی و برای دسترسی به خواندن یا نوشتن بهینه شده است. ولی در انبار داده، اطلاعات موجود به منظور تجزیه و تحلیل، گردآوری و  ذخیره شده و در نهایت برای جمع آوری و بازیابی مجموعه‌های بزرگ اطلاعات بهینه می‌شود.

 

تفاوت انبار داده با دریاچه داده

اگرچه هر دو برای اهداف تجزیه و تحلیل تجاری ساخته شدند، اما تفاوت عمده بین دریاچه داده و انبارهای داده در این است که دریاچه داده، انواع اطلاعات خام، از نوع ساختار یافته و غیر ساختار یافته را از همه منابع داده در فرمت اصلی خود ذخیره می‌کند تا زمانی که مورد نیاز قرار گرفته و استفاده شود. در مقابل، یک انبار داده به صورت سازمان یافته ‌تری داده‌ها را در فولدر یا فایل‌ها ذخیره می‌کند و به همین دلیل، آن‌ها به راحتی برای گزارش دادن و تجزیه و تحلیل داده‌ها در دسترس قرار خواهند گرفت.

 

تفاوت انبار داده با بازار داده

انبارهای داده نیز گاهی با بازار‌ داده اشتباه گرفته می‌شوند. اما انبارهای داده عموماً بسیار بزرگ‌تر بوده و شامل اطلاعات متنوعی هستند، در حالی که بازار داده عملکرد محدودتری را در اختیار دارد.

بازار داده اغلب زیرمجموعه‌های یک انبار داده است که برای انتقال آسان داده‌های خاص به یک کاربر خاص و برای یک برنامه مشخص طراحی می‌شود. به زبان ساده تر، بازار داده را می‌توان یک موضوع واحد در نظر گرفت، در حالی که انبارهای داده چندین موضوع را تحت پوشش قرار می‌دهند.

 

 انبار داده ابری

همانطور که مشاغل مختلف به فضای اینترنت راه پیدا می‌کنند، پایگاه داده و ابزارهای مرتبط با انبار اطلاعات نیز به فضای ابری اینترنت منتقل می‌شوند. رایانش ابری مزایای بسیاری را به همراه دارد: به عنوان مثال، انعطاف پذیری، فرصت همکاری و دسترسی از مکان‌های مختلف را برای افراد فراهم می‌کند. پلتفرم‌های مشهوری مانند انبار داده مایکروسافت آزور SQL، اسنو فلیک، آمازون رد شیفت و گوگل بیگ کوئری، راه‌های ساده‌ای برای ذخیره سازی و تجزیه و تحلیل داده‌ها در فضای ابری به مشاغل ارائه می‌کنند.

رایانش ابری و فرآیندهای شغلی که در فضای ابری هستند موانعی مانند هزینه، سختی کار و ارزیابی‌های طولانی مدت را که جلوی پیشرفت کسب و کار قرار می‌گیرند را، کاهش می‌دهند. این فضا باعث شد فرآیندهایی که زمان زیادی را از کارمندان به منظور جمع آوری و استفاده از داده‌ها می‌گرفت کم ‌تر کند. رایانش ابری به سازمان اجازه می‌دهد تا در صورت لزوم ظرفیت انبارسازی داده‌ها را افزایش یا کاهش دهد یا آن را فعال و غیر فعال کند. به علاوه، کار با انبار داده‌هایی که در فضای ابری هستند سریع و آسان است. کار کردن با داد‌ه‌ها در فضای ابری به سرمایه گذاری زیادی نیاز ندارد و لازم نیست از اپلیکیشن، یا الگوریتم پیچیده و زمان بری استفاده کنید.

انبار اطلاعاتی که در فضای ابری قرار می‌گیرند به گونه‌ای طراحی شدند که تا حد زیادی ریسک‌های متداولی که در الگوریتم نرم‌ افزارها و انبار داده‌‌‌ی آن اتفاق می‌افتد را برطرف کنند. همچنین نیازی نیست که سخت افزار و نرم افزار خاصی را تدارک ببینید یا یک خط بودجه را بطور سالانه پشتیبانی و نگهداری کنید. در فضای ابری، ملاحظات مالی که سابقا در انبار برای بودجه‌ بندی آپدیت شدن سیستم‌های برنامه ریزی شده و برنامه ریزی نشده به خود اختصاص داده بود وجود ندارد و این موضوع کار شما را آسان‌تر می‌کند.

 

یک مثال درباره این روش

شرکت بیچ بادی (Beach body)، ارائه دهنده خدمات و برنامه‌های تناسب اندام، تغذیه و کاهش وزن می‌باشد که برای تولید محصولات بهتر برای مشتریان و در نهایت عملکرد بهتر تجاری به هدف گذاری و شخصی سازی پیشنهادات مشتریان نیاز دارد.

این شرکت تصمیم گرفت تا الگوی تجزیه و تحلیل داده را تغییر دهد. بنابراین، یک دریاچه داده ابری مبتنی بر نرم افزار هادوپ (Hadoop) را به آمازون وب سرویس (AWS) اضافه کرد که از پلتفرم Talend Real-Time Big Data تامین می‌شد. Talend یک نرم افزار متن باز و یک ابزار ETL است که برای استخراج و پالایش داده‌ها استفاده، و نوعی انبار داده محسوب می‌شود. این ساختار جدید به بیچ بادی اجازه داده است تا زمان دستیابی به داده‌ها را ۵ برابر کاهش دهد و در عین حال، باعث بهبود دقت دیتابیس برای فعالیت‌های بازاریابی شود.

 

عملکرد سرویس‌های انبار داده: آمازون وب سرویس و آمازون ردشیفت

آمازون وب سرویس (AWS) به شما امکان می‌دهد تا از تمام مزایای اصلی مرتبط با محاسبات داده‌های مورد نظر خود بهره مند شوید: این مزایا عبارتند از دسترسی به فضای ذخیره سازی نامحدود و محاسبه ظرفیت موجود، افزایش فضای سیستم همزمان با مقدار داده جمع آوری شده و ذخیره شده. همچنین، شما می‌توانید تنها با پرداخت منابعی که تهیه می‌کنید از این سرویس به راحتی استفاده کنید. این پلتفرم مجموعه گسترده‌ای از خدمات مدیریت شده را ارائه می‌دهد که به طور یکپارچه با یکدیگر ادغام می‌شوند، بنابراین شما قادر خواهید بود تا به سرعت یک تجزیه و تحلیل کامل و انبار داده‌ای برای اطلاعات موجود، در اختیار داشته باشید.

همچنین  آمازون رد شیفت (Amazon Redshift) نیز یک سرویس انبار داده سریع، کاملاً مدیریت شده و مقرون به صرفه است. شما با استفاده از این سرویس، از انبار داده‌ای در مقیاس پتابایت برخوردار خواهید شد و به منظور تجزیه و تحلیل دریاچه داده، این سیستم، حجمی در مقیاس اگزابایت را به شما ارائه می‌دهد. در این سیستم شما فقط برای آنچه که استفاده می‌کنید، باید هزینه کنید و لازم نیست هزینه‌ی دیگری بپردازید.

 

استفاده از اطلاعات انبار داده

سیستم های پشتیبانی تصمیم (DSS) به استفاده از داده‌های موجود در انبار کمک می‌کنند. این فناوری‌ها به مدیران جهت می‌دهند تا از این روش به سرعت و به طور موثر استفاده کنند. آن‌ها می‌توانند بر اساس اطلاعات موجود در انبار، داده‌ها را جمع آوری، تجزیه و تحلیل کرده و تصمیم بگیرند.

اطلاعات جمع آوری شده در یک انبار را می‌توان در هر یک از بخش‌های زیر استفاده کرد:

طراحی استراتژی‌های تولید: استراتژی‌های محصول می‌توانند با تغییر مجدد نگرش افراد به محصولات و مدیریت سبد محصولات توسط مقایسه فروش سه ماهه یا سالانه، به خوبی مشخص شوند.
تجزیه و تحلیل رفتار مشتری: تجزیه و تحلیل رفتار مشتری با آنالیز ترجیحات خرید مشتری، زمان خرید، چرخه بودجه و غیره انجام می‌شود.
تجزیه و تحلیل عملکردها: انبار داده همچنین به مدیریت ارتباط با مشتری و ایجاد اصلاحات محیطی کمک می‌کند. این اطلاعات همچنین به ما کمک می‌کند تا عملیات تجاری را تجزیه و تحلیل کنیم.
عملکرد فوق العاده‌ی انبار داده در تجارت شما

سازمان‌ها می‌توانند با فراتر رفتن از پایگاه‌های اطلاعاتی ساده و ورود به دنیای انبار داده‌ها، از تجزیه و تحلیل خود بهره بیشتری ببرند. اگر شما راه حل مناسبی برای انبار کردن اطلاعات پیدا کنید، می‌توانید به نیازهای شغلی خود پاسخ دهید و تفاوت چشمگیری در ارائه خدمات موثر به مشتریان و ارتقای عملکرد خود ایجاد کنید.

بنابراین بهتر است از روش‌های سنتی ذخیره اطلاعات دست بردارید و از این امکانات موجود در مبحث هوش تجاری بهره ببرید تا یک سازمان یا کسب و کار موفق‌تری داشته باشید.

سوالات متداول
 1. دو نمونه از مزایای انبار داده چیست؟
 • با اضافه شدن منابع داده به انبار داده، سازمان‌ها مطمئن می‌شوند که در حال جمع آوری داده‌های منظم و مرتبط به آن منبع هستند.
 • داده‌های موجود در انبار، الگوهای منظمی خواهند داشت که آماده تجزیه و تحلیل هستند.
 1. انبار داده چه کمکی به کارمندان می‌کند؟

قدرت تحلیلی و مجموعه داده‌های کامل‌تری را برای تصمیم ‌گیری در مواقع سخت فراهم می‌کنند. بنابراین، دیگر لازم نیست که کارمندان به حدس و گمان و اطلاعات ناقص خود متکی شوند.

 1. آیا روش استفاده از پایگاه‌های داده با انبار داده تفاوتی دارد؟

بله. پایگاه‌‌های داده برای ثبت و بازیابی سریع اطلاعات ساخته می‌شوند ولی انبار داده اطلاعات چندین پایگاه داده را ذخیره و بنابراین تجزیه و تحلیل را آسان‌تر می‌کند

 1. آیا بازار داده عملکرد گسترده‌ تری نسبت به انبار داده دارد؟

خیر. انبار داده بزرگتر و شامل داده‌های متنوعی است اما بازار داده عملکرد محدودتری در اختیار دارد.

 1. در چه مواردی انبار داده قابل استفاده است؟

1.طراحی استراتژی‌های تولید 2. تجریه و تحلیل رفتار مشتری 3. تجزیه و تحلیل عملکردها

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات

مزیت ها

گواهی ها

محاسبه گر

ارتباط با ما