موقعیت فعلی شما:

هوش تجاری یا BI، هر ساله بیشتر بین صنایع رواج پیدا می ‌کند. اما شایع شدن مفاهیم هوش تجاری، مقدار بسیار زیادی سردرگمی به همراه دارد، که در آخر باعث به وجود آمدن اصطلاحات صنعتی غیر ضروری می‌ شود. این اصطلاحات نیز باعث ایجاد شعار ها و عبارات مبهمی می‌ شوند که می ‌توانند معنیِ مفاهیم مهم را کمرنگ کنند.اینجا می‌خواهیم باور های غلط در زمینه‌ی BI را از بین ببریم، مفاهیم اصلی هوش تجاری را بررسی کنیم، به مقدمات BI بپردازیم و ترکیبی از موارد کاربردی و مثال‌ های مختلفِ هوش تجاری در زندگیِ واقعی را، موشکافانه بررسی کنیم.

 

موارد پیش از مطالعه

میزان سختی مقاله
۳۰%

امتیاز دهید

فهرست سرفصل های مطلب

هوش تجاری یا BI چیست؟

هوش تجاری یا BI به منزله در اختیار گذاشتن اطلاعات مناسب در زمان مناسب برای فرد مناسب می باشد.

به طور خلاصه هوش تجاری از نرم افزار ها استفاده می کند تا داده ها را به بینش های عملی تبدیل کند. BI با کمک بینش های عملی به سازمان ها کمک می کند تا تمامی داده ها را تجزیه و تحلیل کنند و سرعت تصمیم گیری های استراتژیک مدیران را بسیار بالا می برد.

هوش تجاری (BI) یک فرآیند مبتنی بر داده برای تجزیه و تحلیل داده ها و ارائه اطلاعات کاربردی است که به مدیران ، مدیران میانی و کارمندان در تصمیم گیری های تجاری آگاهانه کمک می کند. به عنوان بخشی از فرآیند BI ، سازمانها داده ها را از سیستم های ثبت اطلاعات داخلی و منابع خارجی جمع آوری می کنند ، آنها را برای تجزیه و تحلیل آماده می کنند و با توجه به لیست شاخص های خود، داشبورد ها و گزارش های BI را ایجاد می کنند.

تاریخچه | هوش تجاری از کجا آمده

در سال ۱۸۶۵ برای اولین بار شخصی به نام Richard Millar Devens از اصطلاح هوش تجاری استفاده کرد. Devens این مفهوم را برای دریافت سود های بانکی مطرح کرد. Devens می گوید:

توانایی جمع آوری و عکس العمل متناسب با آن بر اساس اطلاعات بازیابی شده در هوش تجاری مهم است.

Richard Millar Devens

در آن زمان به اهمیت حرف Devens پی نبردند. بعد از گذشت حدود یک قرن در سال ۱۹۵۸ شخصی به نام  Hans Peter Luhn در مورد هوش تجاری تعریف هایی را مطرح کرد. بعد از مطرح شدن این تعاریف در سال ۱۹۶۰ هوش تجاری مورد تحقیق قرار گرفت و در سال ۱۹۸۰ توسعه و تکامل پیدا کرد. در اواخر دهه ۱۹۹۰، بسیاری از شرکت ها به سمت ایجاد هوش تجاری در سازمان خود قدم برداشتند و روز به روز بر تعداد آنها افزوده میشود. در همین راستا، سازمان هایی برای تولید ابزار BI تلاش کردند و نرم افزارها و زبانهای برنامه نویسی در این حوزه، رشد قابل توجهی داشتند که بزرگترین آنها مایکروسافت است.

درآمدی بر مفاهیم مقدماتی هوش تجاری

بدون داده ‌های کلان، مانند انسان نابینا و ناشنوایی در وسط یک آزاد راه‌ هستید.

جفری مور، نویسنده و مشاور مدیریت

در دنیایی که تحت سلطه‌ی داده است، بسیار مهم است که مشاغل بدانند چطور تمامی ارزش این حجم گسترده از بینش ‌هایی که در دست دارند را، استخراج کنند.

بر اساسِ Better Buys، بیش از ۸۵% از رؤسای تجاری احساس می ‌کنند که استفاده و سود بردن‌ از داده‌ های کلان، به ‌طور قابل توجهی باعث پیشرفت در مدیریت شرکت‌ هایشان می‌ شود؛ و این حسشان درست است.

با کسب توانایی در درک کردن این که کدام مجموعه داده ‌ها به اهداف، استراتژی ‌ها و طرح ‌های خاصی در سازمان شما مربوط می ‌شوند، می ‌توانید ترند ها یا الگو هایی را شناسایی کنید که به شما کمک می ‌کنند در بخش ‌های کلیدی ‌ای از سازمانتان پیشرفت‌ های قابل توجهی داشته باشید. این مفهوم، هوش تجاری نام دارد.

هوش تجاری، یا BI، هر ساله بیشتر بین صنایع رواج پیدا می ‌کند. اما شایع شدن مفاهیم هوش تجاری، مقدار بسیار زیادی سردرگمی به همراه دارد، که در آخر باعث به وجود آمدن اصطلاحات صنعتی غیر ضروری می‌ شود. این اصطلاحات نیز باعث ایجاد شعار ها و عبارات مبهمی می‌ شوند که می ‌توانند معنیِ مفاهیم مهم را کمرنگ کنند.

اینجا می‌خواهیم باور های غلط در زمینه‌ی BI را از بین ببریم، مفاهیم اصلی هوش تجاری را بررسی کنیم، به مقدمات BI بپردازیم و ترکیبی از موارد کاربردی و مثال‌ های مختلفِ هوش تجاری در زندگیِ واقعی را موشکافانه بررسی کنیم.

درامدی بر مفاهیم هوش تجاری

آشنایی بیشتر....
برای آشنایی بیشتر با داشبورد های هوش کسب و کار ویراکام (ویرابرد) کلیک کنید!

“مفاهیم هوش تجاری” به استفاده از تکنولوژی‌ های محاسبه ‌ی دیجیتال در قالب تجزیه و تحلیل، تصویرسازی و پایگاه‌ های داده با هدف شناسایی و تحلیل داده ‌های ضروری مبتنی بر کسب و کار برای ایجاد بینش ‌های سازمانی جدید و کاربردی، اشاره دارد.

تکنولوژی ‌های BI، دیدگاه‌ های از پیش تعیین‌ شده، تاریخی و قابل پیشبینی از داده‌ های داخلی مربوط به تمامی دپارتمان‌ های یک سازمان را که به سرعت، بینش عملیاتی را تقویت می ‌کنند و روند تصمیم‌ گیری را بهبود می ‌بخشند، به شما عرضه می‌ کند.

به زبان ساده: هوش تجاری، روند پیدا کردنِ ترند ها و الگو های ارزشمند در داده است که موجب تصمیم ‌گیری مؤثر تر و دقیق ‌تر در زمینه‌ ی اهداف، آرمان‌ ها و استراتژی‌ های کاری شما می ‌شود.

از آنجایی که شناسایی الگو ها بخشی سرنوشت ‌ساز از BI است، هوش مصنوعی(AI)، نقش بسیار مهمی در پروسه ‌ی هوش تجاری دارد. شناسایی الگو، وقتی به درستی انجام شود، یکی از نشانه‌ های کلیدی است که یک متخصص BI را از تازه‌ کار ها جدا می‌ کند. تکنولوژی هوش مصنوعی(AI)، با یاری رساندن به کاربران در پیدا کردن بینش‌های بنیادی به‌ طور خودکار، کمک بزرگی در شناسایی الگو ها محسوب می ‌شود و پروسه‌ی شناسایی الگو را شفاف ‌تر، آسان ‌تر و در آخر دقیق ‌تر می‌ سازد.

مجموعه ‌ی مفاهیم هوش تجاری توسط ابزار و داشبورد های تعامل ‌پذیر و واضح، که فضاهایی متمرکز هستند که توانایی بررسی دقیق و آسان داده‌ هایتان را به شما می‌ دهند، اجرا می ‌شوند. امّا بعداً بیشتر به این مسئله می ‌پردازیم.

در ادامه، می‌ خواهیم به چگونگی ارتباط مفاهیم هوش تجاری به عملکرد داخلی مغز انسان بپردازیم.

دو نوع تصمیم ‌گیری در مغز

نابغه‌ ی شطرنج، جاشوا ویتزکین درباره‌ ی این تمایز در کتاب “هنر یادگیری: سفر درونی به سوی عملکرد بهینه” صحبت می‌ کند. در این کتاب، ویتزکین می‌ گوید که بهترین شطرنج ‌باز ها آنانی هستند که می ‌توانند در زمان کم، بیشترین اطلاعات را در بر بگیرند. آن‌ ها با سیستم “تفکر سریع” مغزشان این کار را انجام می ‌دهند.

اجازه دهید بیشتر توضیح دهیم. همان طور که دنیل کانمن در کتاب “تفکر سریع و آهسته” بیان کرده ‌است، مغز شما دو سیستم متفاوت برای یادگیری و تصمیم ‌گیری دارد:

هوش تجاری The 2 Systems

 1. آهسته امّا دقیق

شما سیستم تفکر آهسته ‌ای دارید که می‌ توان آن را کانون اصلی دقت و توجه در نظر گرفت. وقتی می‌ خواهید روی یک مشکل خیلی تمرکز کنید و مرحله به مرحله به آن فکر کنید، از این سیستم استفاده می ‌کنید. امّا مقدار اطلاعاتی که این سیستم قادر به پردازش است محدود است و به انرژی زیادی احتیاج دارد.

خیلی از ما از این سیستم برای اکثر تصمیماتمان استفاده نمی ‌کنیم و به جای آن، از سیستم سریع، که ادراک نام دارد، استفاده می‌ کنیم.

 1. سریع اما خطاپذیر

سیستم تفکر سریع می‌ تواند مقدار عظیمی از اطلاعات را یک ‌جا پردازش کند. همچنین، می ‌تواند تصمیمات ناگهانی بسیار سریع، با دقت بالا بگیرد. امّا سیستم تفکر سریع شما یک عیب بزرگ دارد. این سیستم در معرض استدلال ‌های غلط و تعصبات و انحرافات ادراکی می ‌باشد.

اگر سیستم تفکر آهسته ‌تان مانند کانون اصلی توجه است، سیستم تفکر سریع‌ تان مانند آن قسمتی از تصویر است که در کانون توجه نیست و تار دیده می ‌شود. انرژی زیادی در استفاده از این سیستم مصرف نمی ‌شود امّا قادر به دیدن مسائل، به وضوحِ سیستم تفکر آهسته‌ نیست.

توانایی ‌های سیستم تفکر آهسته، یا همان کانون اصلی هوشیاری، با بالا رفتن تخصص شما تغییر چندانی نمی‌ کند.

همانطور که تعداد اعدادی که اکثر افراد در حافظه ‌ی کوتاه‌ مدتشان می‌ توانند نگه دارند محدود است، سیستم تفکر آهسته‌ ی شما نیز به نظر می ‌رسد که دارای محدودیت ‌های بیولوژیک است.

بیشتر بدانید...
چگونه تبدیل به متخصص هوش کسب و کار شویم؟

چرا امروزه مفاهیم و راهکار های هوش تجاری (BI) تا این حد مهم هستند؟

همان ‌طور که داده تولید می ‌شود و برای مغز انسان عادی غیر قابل ‌فهم ‌تر می‌ شود، اهمیت هوش تجاری نیز به همان سرعت در حال افزایش است.

همانطور که گفتیم: ما در دنیایی سرشار از داده‌ های دیجیتالی زندگی می‌ کنیم و بدون سود بردن از آن‌ ها، خیلی زود از بقیه عقب می ‌افتید و این موجب می‌ شود که برای سال‌ ها از رده خارج شوید.

امّا هر چه داده‌ های دیجیتالی در زمینه ‌ی تصمیم‌ گیری و بالا بردنِ سود آوریِ کار، قدرتمند باشند، فقط در صورتی برای شما مؤثر واقع می ‌شوند که بدانید چطور به درستی از آن‌ ها استفاده کنید. اینجاست که مفاهیم BI نوین وارد عمل می‌ شوند.

برای این که اهمیت مفاهیم هوش تجاری در عصر مدرن را به شما نشان دهیم، در مطالب زیر، مزایای کلیدی بهره ‌وری از قدرت BI را برای شما توضیح داده ‌ایم.

 1. از غرق شدنِ شما در داده ها جلوگیری می ‌کنند.

حقیقت این است که بدون هوش تجاری، خود را در معرض خطر غرق شدن در داده‌ ها قرار داده ‌اید. فقط این اعداد را مشاهده کنید: بر اساس CloudTweaks، در سال ۲۰۱۵ روزانه ۲.۵ کنتیلیون‌ بایت داده تولید می ‌شد! می‌ دانید یک کنتیلیون چقدر است؟ یعنی ۲.۵ با ۱۸تا صفر! به گفته‌ ی یکی از کاربران tech buzzwords حالا دیگر به دوران زتابایت رسیدیم و برای این که این مقیاس را بهتر درک کنید، در سال ۲۰۱۲، کل اینترنت فقط شامل ½ از یک زتابایت داده می ‌شد. این حقیقتاً رشد بسیار زیادی است.

این که این حجم عظیم از داده، فقط موجب سر درد شود یا بزرگ‌ ترین مزیّتِ جهان محسوب ‌شود، بستگی به دید شما دارد! از طرفی، مقدار اطلاعات احتمالی مفید از همیشه بیشتر است. امّا از طرفی دیگر، آشفتگی و سر و صدا های خیلی بیشتری سر راهتان برای یافتن آن اطلاعات مفید وجود دارد.

 1. گنجینه‌ ای از بینش را به شما عرضه می ‌کنند.

با بکار گیری مفاهیم ابزار خود کفای BI، می‌ توانید گنجینه ‌ای از بینش ‌ها را استخراج کنید که به شما در بهینه ‌سازی ارتباطات بین اداره ‌ای و خارجی، روند های مشکل ‌گشایی، تجزیه و تحلیل آنلاین داده‌ ها، بازدهی اقتصادی، مارکتینگ هدفمند و سود آوری کمک می ‌کنند.

 1. الگو برداری بسیار دقیق ‌تر می‌ شود.

با کار کردن با شاخص‌ های کلیدی عملکرد (KPI) مبتنی بر BI، تواناییِ گذاشتن اهداف کاربردی را کسب می ‌کنید. بدین ترتیب، با کمک کردن به شما در طرح‌ ریزی مؤثر تر استراتژی ‌ها و گام برداشتن به سوی الگو برداری بهینه‌ تر، موفقیت کلی شما را تسریع می ‌کند. با انتخاب و بکار گیری قالب‌ های درست KPI برای کارتان، می ‌توانید پیشروی و اهداف خود را عمیق ‌تر و دقیق ‌تر بسنجید.

 1. می ‌توانید آینده‌ ی کاری خود را پیشبینی کنید.

یکی دیگر از مفاهیم کلیدی هوش تجاری، تواناییِ پیشبینی ترند های آینده است. الگو های قابل ‌فهم و اطلاعات حاصل از راهکار ها و ابزار آنلاین BI، شیوه‌ های ماندگاری را برای پیشبینی اتفاقات آینده و پیاده ‌سازی برنامه‌ ها برای جلو گیری از مصیبت، یا سود آوری از ترند های احتمالی، قبل از رقیبانتان، به شما عرضه می ‌کنند.

 1. به شما تواناییِ تصویر سازی مؤثر داده ‌ها را می ‌دهند.

اگر بتوانید با کمک تصویر سازی آنلاین داده‌ ها، داده‌ هایتان را مجسّم کنید تا برای افراد قابل‌ فهم ‌تر شوند، می ‌توانید با بینش ‌هایتان داستان‌ پردازی کنید و دستاورد هایتان را به طور مؤثر تری به دیگران ارائه کنید. این کار به موفقیت سازمان شما کمک می‌ کند و آن را از همیشه نیرومند تر می ‌سازد. راهکار های BI به شما این توانایی‌ ها را می ‌دهد.

مقدمات هوش تجاری حیاتی هستند. به آن‌ ها نیاز دارید تا از آشفتگی و سر و صدا ها عبور کنید و به قسمت خوبِ دریایی از داده که در آن زندگی می‌ کنیم، برسید.

حالا که از اهمیت و مزایای اصلی آن در دنیای دیجیتال مطلع شدید، بهتر است بخش‌ های کلیدی رویکرد BI نوین را بررسی کنیم.

مفاهیم هوش تجاری چه هستند؟

اگر از یک فرد حرفه ‌ای در زمینه ‌ی BI درباره‌ ی ماهیت مفاهیم هوش تجاری بپرسید، به احتمال زیاد آن ‌ها را به بخش ‌های خاصی تقسیم می‌ کند. امّا ما در این مقاله ۴ بخش مقدماتی از هوش تجاری را برای شما توضیح می ‌دهیم.

 • خودِ داده (داده‌ ی خام)
 • انبار داده
 • دسترسی، تحلیل و ارائه ‌ی داده
 • داشبورد و گزارشات داده
 • داده‌ ی خام

اولین بخش یک رویکرد BI جامع، خودِ داده است. این داده می ‌تواند هر چیزی مانند سوابق فروش سال گذشته، کلمات کلیدی به کار رفته در آخرین برنامه‌ ی تبلیغاتی شما، جدول در آمد و بازدهی، یا گزاره ‌ی سود و ضرر، باشد.

داده‌ های یک کمپانی معمولاً، بر اساس چگونگی جمع ‌آوری هر دسته از داده ‌ها(توسط CRM ها، ERP ها، فایل ‌های یک سطحی،  APIها و …)، میانِ مجموعه ‌ای از پایگاه‌ های داده ذخیره می ‌شود. در نتیجه ‌ی این جداسازی، در رویکرد های BI نوین، رابط‌ های داده ‌ی مختلف وجود دارند تا کاربران را قادر بسازند که تمامی پایگاه ‌های داده ‌هایشان را در یک انبار داده‌ ی متمرکز، ادغام کنند، تا بتوانند با هر بینش بطور مشترک کار کنند و توانایی این را داشته باشند که چندین پایگاه داده را یک ‌جا تحلیل کنند.

 • انبار داده

همانطور که گفته شد، انبار نگهداری داده، پلتفرم لجیستیکی است که تمامی پایگاه ‌های داده‌ ی شما را به یکدیگر متصل می ‌کند و شما را قادر به ایجاد ارتباط میان آن ‌ها می‌ سازد. این بخش به تازگی با روی کار آمدنِ ابزار BI مبتنی بر تکنولوژی ابری، پیشرفت‌ های زیادی کرده ‌است.

بیشتر بدانید...
انبار داده (Data warehouse ) چیست و چرا برای تجارت شما مهم است؟|

در گذشته کار با انبار داده معمولاً ترکیبی از صفحات اکسل، پایگاه‌ های داده‌ با مدل پردازنده‌ های مرکزی قدیمی که باید توسط کارشناسان فنّی به آن دسترسی پیدا می‌ کردید، سوابق کاغذی و پایگاه‌ های داده‌ ی اختصاصی بود.

مردم، پس از آگاه شدن از دشواری استفاده از این همه منابع داده‌ ی پراکنده، شروع به یکی کردنِ پایگاه‌ های داده با استفاده از انبار ها و سیستم‌ ها کردند. سیستم‌ های مدرن نیز بسیار از سیستم‌ های قدیمی برتر هستند زیرا اکثر مواقع، در لحظه به روز رسانی می ‌شوند، بر خلاف گذشته که باید به ‌طور دستی به روز رسانی می‌ شدند که برای این‌ کار معمولاً باید آن ‌ها به اداره‌ی IT می‌ بردند.

 • دسترسی، تحلیل و ارائه ی داده

حالا که تمامی داده ‌هایتان به یکدیگر مرتبط شدند، یکی از مفاهیم کلیدیِ بعدی مربوط می‌ شود به استفاده از داده ‌ها که دسترسی به داده‌ ها، تجزیه و تحلیل آن‌ ها برای ترند های مهم و ارائه‌ ی آن‌ ها به گونه‌ ای که بلافاصله قابل‌ فهم باشند، را شامل می‌ شود.

این مراحل اکثر مواقع می‌ توانند با یکدیگر ادغام شوند، مخصوصاً اگر از داشبورد های تعامل‌ پذیر (interactive dashboards)، که شما را قادر می‌ سازند بر اساس نیاز های کاری خود هر بخش که بخواهید را بزرگنمایی کنید، استفاده کنید. ارائه‌ ی داده نیز نسبت به دوران اکسل(Excel) بسیار پیشرفت کرده است. حالا نمونه‌ داشبورد های واضح و شفافی وجود دارند که می ‌توانند اطلاعاتی که نیاز دارید را در یک نگاه به شما بدهند.

 • داشبورد ها و گزارشات داده

چهارمین و شاید مهم ‌ترین بخش یک داشبورد تعامل‌ پذیر توانایی پیگیری، زیر نظر داشتن و گزارشِ داده ‌هایتان به طور پیوسته است.

با دسترسی به یک داشبورد آنلاینِ انعطاف‌ پذیر، قابل تنظیم و مبتنی بر داده، می ‌توانید هدف ‌هایتان را مشخص کنید، الگو ها را شناسایی کنید، متوجه ترند ها بشوید و بینش‌ هایی که موجب رشد و پیشرفت شما می‌ شوند را نمایان کنید. با عملکرد نو آورانه و تصویر سازی بی ‌نقص داده ‌ها، امکان این نیز وجود دارد که دستاورد هایتان را به‌ طوری که هم جامع و هم قابل ‌فهم باشد را، با افراد دیگر در سازمان به اشتراک بگذارید.

علاوه بر آن، داشبورد گزارشات مبتنی بر BI نوین، قابل جا به ‌جایی است، یعنی این که می‌ توانید هر جا که باشید، ۲۴ ساعته و روی انواع دستگاه‌ ها، وارد سیستم شوید، داده‌ هایتان را تجزیه و تحلیل کنید و اطلاعات را به اشتراک بگذارید.

واضح است که این ۴ مفاهیم هوش تجاری، دستورالعملی برای موفقیتی مبتنی بر داده هستند. حالا می‌ خواهیم به چگونگی اجرای آن ‌ها در دنیای واقعی نگاهی بیندازیم.

چگونه مفاهیم BI در دنیای واقعی به کار بگیریم؟

همانطور که قبلاً به آن اشاره کردیم، مقدمات ضروری هوش تجاری، توانایی شما را در دیدن ترند ها و الگو های مفید مرتبط به کارتان، تقویت می‌ کنند. مفاهیم هوش تجاری شما را قادر به استفاده از “اصلِ ۲۰-۸۰” می ‌کند که به معنای آن است که ۸۰% نتایج شما از ۲۰% از اعمال شما حاصل می‌ شوند.

برای این که از آن بیشترین بهره را ببرید، یک بُعد مهم وجود دارد که باید مشخص شود: تصویر سازی داده. تصویر سازی کوهی از داده‌ هایی که با آن‌ ها سر و کار دارید، برای درک کردنشان ضروری است. به همین دلیل، باید یک سری از قواعد طراحی داشبورد را به مقدمات کلی BI که در این مقاله بررسی کردیم، اضافه کنید.

مثال های هوش کسب و کار

هوش تجاری را شبیه به یک سوپر مارکت تصور کنید. موقعی که وارد سوپر مارکت می شوید و به دنبال آیتم خاصی می گردید – برای مثال تخم مرغ، شیر و موز – شما احتیاج به پرس و جو کردن از شخص خاصی برای پیدا کردنشان ندارید، چون سوپر مارکت های بزرگ، قسمت بندی شده هستند و شما هر چه که نیاز دارید را با مراجعه به ردیف آن با توجه به تابلو ها پیدا می کنید، که این قضیه بدین معنا می باشد که به راحتی می توانید هر چه که می خواهید را پیدا کنید. حال بیاید و دیتای خود را به جای آیتم های سوپر مارکت تصور کنید. در واقع نیاز های شما:

 • برآورد میزان کار
 • زمانی که قرار است صرف شود
 • هدف گذاری فروش

می باشد. به طور متوسط شما نیاز دارید تا به سه شخص بابت رفع نیازهایتان مراجعه کنید ! تازه در کنار این افراد به یک فرد دیگری نیز نیاز دارید تا تمام دیتا ها را یک جا برای شما جمع بندی کند و به شما تحویل دهد. حال هوش تجاری یعنی تبدیل تمام این دیتا های نامرتب به همان سوپر مارکت مجهز! این یعنی شما می توانید دیتای خود را خودتان به راحتی پیدا کنید و بدون این که نیازمند به شخص خاصی برای پیگیری کار هایتان باشید، کسب و کار خود را جلو ببرید.

شرکت ها، دیگر به انجام کار های اساسی برای سر در آوردن از spreadsheet های پیچیده، دستی انجام دادن کار ها و شلوغ کردن گزارش ها ندارند. حال به جای این موارد، BI به کارمندان این مجموعه ها کمک می کند تا اطلاعاتی که می خواهند را به راحتی درخواست دهند. استفاده از هوش تجاری، شما را در خیلی از موارد مانند اتخاذ تصمیمات استراتژیک جلو می اندازد.

در واقع دسترسی که هوش تجاری به شما برای بدست آوردن دیتای مرتب شده مورد نظرتان می دهد، شامل گردش های بیزینسی با بازده ضعیف و الگو های پنهان نیز می شود. همچنین به شما کمک می کند تا نقاط ضعف و نقاط قوت خود را نیز پیدا کنید و فرصت های جدید را بهتر بشناسید! که همه این ها به شرکت شما کمک می کند تا با چالش ها و هدف های خود بهتر و قوی تر روبرو شوید. جالب است که بدانید شما بدون استفاده از Business Intelligence (BI)  تنها از ۲۰ درصد اطلاعات جمع آوری شده خود استفاده می کنید و از ۸۰ درصد آن غافل هستید. علاوه بر این بعد از دسترسی کامل به اطلاعات شما باید توانایی پیدا کردن الگوهای اطلاعاتی خود را داشته باشید که اصلا کار ساده ای به شمار نمی آید. در همین راستا، هوش تجاری یک پکیج کامل از الگو ها و دسترسی را به شما میدهد.

بیشتر بدانید...
تاثیر هوش کسب و کار در سازمان ها را بدانید!

تاثیر هوش تجاری در تصمیم گیری

تاثیر هوش تجاری در تصمیم گیری جزو بزرگترین مزیت های Business Intelligence (BI)  است. در هر سازمانی یکی از مهمترین وظایف مدیران تصمیم گیری درست بر سر موضوعات مختلف است. حال هر مدیر برای اینکه بتواند این امر مهم را انجام دهد قطعا به اطلاعات قابل استناد و دقیق نیاز پیدا خواهد کرد.

عدم تطابق داده ها بر صحت اطلاعات موجود در یک مجموعه داده تاثیر دارد. از آنجا که اطلاعات موجود در مجموعه داده صد در صد دقیق نیستند، بنابراین آنها قادر به شناسایی شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) نیستند. در نتیجه، برای مدیران دشوار است که فرضیه های صحیحی ارائه دهند و در نهایت به تصمیمات صحیح تجاری برسند. نقش BI در تصمیم گیری دقیقا همین مسئله هست که داده های قابل استناد را در هر واحد در اختیار مدیران قرار می دهد. علاوه بر این، هوش تجاری تحلیل ها و الگوهایی را در اختیار مدیران قرار خواهد داد که با استفاده از آنها قدرت تصمیم گیری آنها به صورت قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد. در ضمن قابل ذکر است که هوش تجاری، زمان تصمیم گیری های آنها را بهینه میکند.

به بیان ساده تر می توان گفت که هوش تجاری در هر سازمان مناسب ترین اطلاعات را در بهترین زمان به مناسب ترین شخص در هر واحد میرساند که این امر باعث تصمیم گیری های مناسب تری در هر سازمان خواهد شد.

تفاوت هوش تجاری با سیستم گزارش گیری

بسیاری از مدیران تفاوتی بین هوش تجاری و سیستم گزارش گیری قائل نیستند که این اشتباه بزرگی است. در ابتدا به این موضوع اشاره میکنم که Business Intelligence یک مفهوم بسیار بزرگ است که گزارش گیری دقیق و قابل استناد یکی از مزیت های آن بشمار می آید. گزارش گیری به ما میگوید که فقط چه رویداد هایی رخ داده است. برای مثال در گزارش میبینیم که میزان سود ما چه مقدار بوده است یا تعداد اشخاصی که برای ما کار میکنند چند نفر است، اما چگونگی و چرایی آنها را در دسترس شما قرار نمیدهد هوش تجاری شما را  به این ابزار مجهز می کند که چگونگی و دلیل هر کدام از آنها را بیابید.

در همین راستا هوش تجاری ابزار های محاسباتی بسیار گسترده ای در اختیار شما قرار خواهد که در گزارش گیری از آنها محروم هستید. بیایید به یک مثال نگاه کنیم. فرض کنید در تلاش بودید تاریخ و مکانی را برای رویداد بعدی خود انتخاب کنید. گزارش به شما می گوید چه کسانی قبلاً در رویداد شما شرکت کرده اند و اهل کجا هستند. می توانید حدس بزنید که بر اساس عملکرد گذشته، بهترین مکان برای رویداد با بیشترین فروش بلیط است. اما آیا می خواهید تصمیم خود را فقط بر این اساس قرار دهید؟ اگر مکان حتی بهتری وجود داشته باشد، چه می شود. هوش تجاری میتواند به بررسی عوامل خارجی بپردازد و مثلا عواملی مثل اب و هوا، نزدیکی مقصد به اعضا و عوامل رقابتی با دیگر اشخاص برگزار کننده را در نظر بگیرید.

آینده هوش تجاری (BI) – بازار، رشد، روند پیشرفت و پیش بینی ها (۲۰۲۰ – ۲۰۲۵)

 

آینده هوش تجاری

بازار هوش تجاری (BI) توسط مولفه ها (نرم افزار و بستر های نرم افزاری، خدمات)، استقرار (On-premise, On-cloud)، صنعت End User (BFSI، ارتباطات از راه دور و IT، خرده فروشی، بهداشت و درمان) و جغرافیا تقسیم بندی اند.

بررسی بازار

بازار هوش تجاری (BI) در سال ۲۰۱۹ معادل ۲۰.۵۱۲ میلیارد دلار برآورد شده است و انتظار می رود تا ۲۰۲۵، با نرخ رشد ترکیبی سالانه (CAGR) 12٪ بیش از دوره پیش بینی شده ۲۰۲۰ – ۲۰۲۵، به ۴۰.۵۰ میلیارد دلار برسد. با ظهور Big Data و افزایش نیاز برای تصمیم گیری حیاتی در یک بازه زمانی فشرده، اطلاعات تجاری (BI) و ابزار های تجزیه و تحلیل در دهه گذشته سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورده اند. انتظار می رود که این روند همراه با پیشرفت فناوری و رشد سرمایه گذاری ها، در طول دوره پیش بینی شده به طور مداوم افزایش یابد.

 • علاوه بر این، ابزار مجسم سازی داده ها در طول سال ها به طور فزاینده ای برای تجزیه و تحلیل در سازمان های مختلف استفاده شده است. آن ها برای طراحی اینفوگرافیک ها و نمودار ها، همچنین ساخت داشبورد BI و کارت امتیاز عملکرد استفاده می شوند. این نمودار ها و داشبورد ها داده های مجسم شده در معیار های تجاری و شاخص های کلیدی عملکرد را به روشی قابل فهم نمایش می دهند.
 • هوش تجاری همچنین از تجزیه و تحلیل های پیشرفته ای همانند تجزیه و تحلیل پیش بینی، تجزیه و تحلیل آماری، تجزیه و تحلیل کلان داده ها، داده کاوی و متن کاوی استفاده می کند. افزایش استفاده از این ابزار ها، به دلیل توانایی بیشتر در مجسم سازی بینش های ارزشمند، نیاز به هوش تجاری را در صنایع مختلف را در واقع هدایت می کند.
 • بازار هوش تجاری به دلیل پتانسیل و مزایایی که برای مشتریان تضمین می کند، رشد قابل توجهی دارد. مزایای عمده ابزار های هوش تجاری بهینه سازی فرایند های داخلی کسب و کار، تسریع و افزایش سرعت تصمیم گیری، رشد درآمد، رسیدن به رتبه بالاتر در حوزه رقابتی مد نظر نسبت به رقبا و افزایش کارایی عملیاتی است. سیستم های BI همچنین به شرکت ها کمک می کنند تا روند بازار را شناسایی کرده و مشکلات تجاری را که نیاز به برطرف شدن دارند را شناسایی کنند.
 • عامل دیگر پیشرفت BI، روند ادغام تجزیه و تحلیل پیشرفته Big Data با سیستم های BI است. تجزیه و تحلیل کردن پیشرفته و هوش تجاری بسیار مکمل یکدیگر هستند، زیرا تجزیه و تحلیل پیشرفته می تواند دیدگاه عمیق تر و اکتشافیِ بیشتری را در مورد داده ها به شما بدهد، در حالی که سیستم های BI تجربه کاربر با ساختار بیشتری را از نظر تجسم داشبورد، گزارش، معیار های مدیریت عملکرد و … ارائه می دهند؛ همچنین، افزایش قابل توجهی در نیاز به تجزیه و تحلیل داده ها و ابزار های تجسم داده وجود دارد. به عنوان مثال، بر اساس IBM Quant Crunch، احتمالاً تا سال ۲۰۲۰ تعداد ۲.۷۲ میلیون شغل، که به مهارت های دانش داده احتیاج دارند، ارسال می شود و این امر را به یکی از بیشترین تقاضا ها در میان صنایع تبدیل می کند.
 • در زمان های همه گیر فعلی، جای تعجب نیست که راه حل های هوش تجاری که به طور گسترده ای به دلیل حل مسئله و قدرت پیش بینی خود شناخته شده اند، به یک ابزار ضروری ناوبری تبدیل شده اند. تجزیه تحلیل ها از چندین وظیفه فوری که در این طغیان همه گیر، با مشاغل روبرو شده اند پشتیبانی می کند، که شامل پیش بینی تقاضا، شناسایی اختلالات احتمالی زنجیره تامین و تعیین اثر بخشی استراتژی های مداخله در بحران است.

سوالات متداول در مورد هوش تجاری

آیا هوش تجاری برای ما تصمیم می گیرد؟

  • خیر. BI قدرت تصمیم گیری مدیران را افزایش می دهد.

مخاطبان هوش تجاری در سازمان ها چه کسانی هستند؟

  • مخاطبان اصلی BI در سازمان ها، مدیران ارشد و مدیران میانی هستند همچنین در برخی از مواقع در سازمان های بزرگ، کارشناسان و سوپروایزرها نیز می توانند باشند.

ابزارهای مورد استفاده در Business Intelligence چیست؟

  • تا به امروز شرکت های زیادی برای هوش تجاری ابزار ارائه داده اند. اما سه نوع از بزرگترین و پرکاربردترین آن ها Power BI، Tableau و Qlik View هستند.

کدام یک از ابزارها برای پیاده سازی هوش تجاری مناسب تر است؟

  • این سوال بیشتر به خود شخص بر می گردد. ولی تا به امروز در هوش تجاری نرم افزار Power BI توانسته از دیگر رقبا پیشی بگیرد.

برای استفاده از Power BI نیاز به پرداخت پول هست؟

  • شرکت مایکروسافت برای کسانی که می خواهند کار Business Intelligence انجام دهند، هم نسخه رایگان و هم نسخه خریدنی ارائه می دهد.

جایگاه هوش تجاری در علوم داده چیست؟

  • علوم داده دارای شاخه های متفاوتی است از قبیل داده کاوی، یادگیری ماشین، تحلیل داده، Big Data، مباحث آماری و هوش تجاری یا BI که هوش تجاری یکی از پرکاربردترین شاخه های علم داده محسوب می شود.

هوش تجاری با چه مواردی اشتباه گرفته می شود؟

  • بسیاری از افراد هستند که BI را با هوش رقابتی و یا با تحلیل تجارت اشتباه می گیرند. قابل ذکر است که هوش تجاری مفهومی کاملاً متفاوت از آن ها دارد. همچنین در برخی مواقع هوش تجاری با سیستم گزارش گیری اشتباه گرفته می شود که در این مقاله تفاوت آن ها به طور کامل مطرح شد.

آیا فقط سازمان های بزرگ می توانند از BI استفاده کنند؟

  • در گذشته بر این باور بودند که هوش تجاری بیشتر برای سازمان های بزرگ کاربرد دارد، اما امروزه تمامی سازمان ها حتی شرکت های نوپا هم از Business Intelligence استفاده های بسزایی می کنند. BI به طور خاص برای سازمان های عضو محور استفاده می شود.

دیدگاه های شما

۱۲ پاسخ

 1. سلام ممنون بابت توضیح خوبتون. هوش تجاری چه تاثیری توی کار ما داره؟

  1. با سلام
   هوش تجاری به طور خلاصه می تواند روند صعودی به درآمد شما در کسب و کارتان بدهد.

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  نرم افزارهایی که در BI استفاده می شود کدام است؟

  1. با سلام
   نرم افزارهای مورد استفاده در حوزه ی هوش تجاری Power BI، Tableau، QlikView می باشند.

 3. سلام. از هوش تجاری چطور میشه توی پیش بینی تولید استفاده کرد؟
  من توی کارم خیلی دردسر برای بدست اوردن سربرنامه تولید دارم. میشه راهنمایی کنید؟

  1. با سلام
   با استفاده از داده کاوی و الگوریتم های مختلف پیش بینی می توانید از هوش تجاری در کسب و کارتان استفاده کنید.

 4. ممنون از تو ضیحات عالیتون، چه سورسی رو برای شروع یادگیری Bi پیشنهاد میدید؟

 5. باتوجه به مقاله ی بالا و هزینه های مربوط به پیاده سازی این سیستم، تا چه حد میتونه کاربردی و درست عمل کنه؟

  1. با سلام
   پیاده سازی هوش تجاری تا ۹۹ درصد خطای انسانی را کاهش می دهد و در عملکرد و کارایی شرکت تاثیر می گذارد و همچنین در تصمیم گیری های مدیران همانند یک دستیار به آن ها کمک می کند تا سازمان خود را بهتر بشناسند و بر مبنای اطلاعات دقیق بتوانند تصمیم های مناسب و درخور را برای سازمان یا شرکت خود اتخاذ نمایند.

 6. سلام نظرتون راجب نرم افزار تارگیت چیه و نقاط قوت و ضعفش نسبت به پاور بی آی و باقی نرم افزار ها ؟

  1. با سلام
   متاسفانه شرکت ویراکام از این پلتفرم استفاده نمی کنه اما شرکت تارگیت جز شرکت های مطرح در عرصه ی هوش تجاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *