موقعیت فعلی شما:

تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها

فهرست مطالب

تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها
هوش تجاری می تواند با نشان دادن داده های موجود در چارچوب تجارت خود ، به شرکت ها در تصمیم گیری بهتر کمک کند. مدیران می توانند از BI برای ارائه عملکرد و معیارهای بهتر استفاده کنند تا سازمان کارآمدتری داشته باشد.

آیا کسب و کار شما همگام با تکنولوژی پیشرفت می‌کند؟ اکنون که تمام شرکت‌های بزرگ در سراسر دنیا به استراتژی‌های داده محور دسترسی دارند، تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها بیش از پیش نمایان می‌شود.

اما هوش تجاری به چه معناست؟ استفاده از این مفهوم در عملکرد کسب و کار ما چه تاثیری می‌گذارد؟

هوش تجاری یکی از پرکاربردترین مفاهیم کسب و کار در جهان ما است. اما چرا تا به حال از تاثیر این مفهوم در کسب و کار خود استفاده نکرده‌اید؟

در این متن با ما همراه باشید و اطلاعات کاملی در رابطه با تاثیر این مفهوم در تجارت خود پیدا کنید. به طور حتم پس از خواندن این مقاله از هوش تجاری برای پیشرفت کسب و کار خود استفاده خواهید کرد.

 

 

مفهوم و تاثیر هوش تجاری در کسب و کار

پیش از آن که به تاثیر و اهمیت هوش تجاری در کسب و کارها بپردازیم، ابتدا باید این مفهوم را به خوبی درک کنیم.

هوش تجاری به فناوری‌‌ها، برنامه‌ها و روش‌های جمع‌آوری، داده‌های مربوط به تجارت گفته می‌شود. البته این اصطلاح تجزیه و تحلیل داده‌ها و یکپارچه‌سازی آن‌ها را نیز دربر می‌گیرد.

اما هدف از این مفهوم چیست؟ از این روش‌ها و استراتژی‌ها برای موفقیت در زمینه‌های مختلف از جمله فروش، امور مالی، بازاریابی و بسیاری از بخش‌های حیاتی تجارت استفاده می‌کنند.

اگر از هوش تجاری در جهت درست استفاده کنید، قدرت کسب و کار شما بیش از پیش افزایش می‌یابد.

 

چرا هوش تجاری اهمیت دارد؟

 

مفهوم و تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها

 

پیشرفت دیجیتالی، انقلاب‌های بزرگی در سراسر زندگی ما ایجاد کرده‌اند. به خصوص در دنیای تجارت که نیز، تاثیرات این پیشرفت به وضوح احساس می‌شود.

یکی از دستاوردهای این پیشرفت در حوزه تجارت، دسترسی سریع و آسان به اطلاعات مشتریان است. در حال حاضر تمام شرکت‌ها به کمک ابزارها و استراتژی‌های داده محور به اطلاعات مشتریان خود دسترسی دارند.

اما همچنان بسیاری از شرکت‌ها وجود دارد که از این استراتژی‌ها استفاده نمی‌کنند. این شرکت‌ها و کسب و کارها به مرور زمان از دایره رقابت حذف می‌شوند.

به عبارتی ساده‌تر، هوش تجاری به کسب و کارها اجازه می‌دهد که با بهبود کارایی و بهره‌وری خود به افزایش فروش برسند. به این ترتیب، فرصت‌های بهبود مستمر و کاهش هزینه‌های اضافی نیز به مرور زمان آشکار خواهد شد.

 

هوش تجاری در بخش‌های مختلف یک کسب و کار

برای این که این مفهوم را بهتر درک کنید، بهتر است که بدانید هوش تجاری در هر بخش از کسب و کار چه تاثیر می‌گذارد. در ادامه چند نمونه از تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها را بررسی می‌کنیم.

 

هوش تجاری و منابع انسانی

 

 

تاثیر هوش تجاری در حوزه منابع انسانی قابل چشم‌پوشی نیست. در این حوزه پیاده‌سازی هوش تجاری به کمک تجزیه و تحلیل داده‌های زیر اثرات شگفت‌انگیزی در کسب و کار شما به وجود خواهد آورد.

 • افزایش میزان بهره‌وری کارکنان
 • شناسایی و جبران خسارات
 • بررسی حقوق و دستمزد کارکنان
 • بررسی میزان رضایت کارکنان

 

تاثیر هوش تجاری در سرمایه کسب و کار

هوش تجاری با ارائه بینشی عمیق و ارزشمند در مورد داشبوردهای مالی کمک شایانی به پیشرفت بخش‌های مالی کسب و کار شما می‌کند.

استفاده از هوش تجاری به ردیابی بودجه‌های سه ماهه و سالانه، بهبود سلامت کلی سازمانی و ثبات مالی کسب و کار کمک کند. البته نباید تاثیر این استراتژی را در شناسایی زمینه‌های احتمالی مشکل، دست کم گرفت.

به این ترتیب، قبل از ایجاد هر گونه تاثیر منفی زمینه‌های به وجود آمدن این مشکل را رفع خواهید کرد. در این زمان تاثیر هوش تجاری در کسب و کار برای شما آشکار می‌شود.

 

افزایش فروش با هوش تجاری

 

تاثیر هوش تجاری در کسب و کار و افزایش فروش

 

هوش تجاری با ارائه تجسماتی از چرخه فروش، تجزیه و تحلیل عمیق نرخ تبدیل و همچنین درآمد کل به فروش بیشتر کسب و کار شما کمک کند.

با استفاده از این نتایج، نقاط ضعف تیم فروش را پیدا خواهید کرد و با رفع این نقاط، عملکرد فروش در شرکت شما به طرز چشمگیری بهبود می‌یابد.

 

بازاریابی؛ قلب کسب و کار

تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها در بخش بازاریابی نیز تاثیر مثبت خود را به وضوح نشان می‌دهد. در این بخش به تجزیه و تحلیل سرمایه‌گذاری و هزینه، تحلیل ترافیک سایت و بسیاری از اقدامات دیگر در زمینه بازاریابی می‌پردازید. باور کردنی نیست اما این تحلیل‌ها روند شما را به اندازه زیادی تغییر خواهد داد.

 

با هوش تجاری اهداف زیر قابل دستیابی هستند

به طور جامع به مفهوم هوش تجاری پرداختیم اما همچنان سوال اهمیت هوش تجاری به قوت خود باقی است. می‌خواهیم بدانیم که چرا این روزها هوش تجاری برای سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد. با ما همراه باشید؛ از جنبه‌های مختلف به این سوال پاسخ خواهیم داد.

 

تاثیر هوش تجاری در کسب و کار و رسیدن به هدف

 

بینش جدید در رابطه با مشتری

یکی از دلایل اصلی که شرکت‌ها هزینه و زمان خود را در زمینه پیاده‌سازی هوش تجاری خرج می‌کنند، افزایش توانایی تحلیل مشتری است.

شما به عنوان صاحب یک کسب و کار باید بدانید که مشتریان چه انگیزه‌ای دارند. به این ترتیب، با توجه به انتظارات و نیازهای مشتری در بهبود محصولات خود موفق خواهید بود.

دلیل از پا افتادن بسیاری از کسب و کارها نیز عدم توجه به نیازهای مشتری است. هوش تجاری آگاهی از این مورد را برای شما ممکن می‌سازد و مسیر را برای رسیدن به هدف روشن می‌کند.

 

شناسایی اطلاعات و الگوهای موثر

از جمله تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها ارائه ابزاری برای شناسایی الگوها و روندهای اصلی سازمان‌ها است. به این صورت که، سازمان با حرکت در این مسیر موفقیت خود را تضمین می‌کند. این دقیقا همان چیزی است که سازمان‌های قدیمی از آن بی بهره بودند.

 

بهبود کارایی و بهره‌وری با هوش تجاری

 

 

سیستم‌هایی که بر اساس هوش تجاری پیش می‌روند، در افزایش بهره‌وری عملکرد بسیار خوبی دارند. از این رو، افزایش درآمد نیز در این چنین کسب و کارهایی دور از انتظار نخواهد بود.

با کمک هوش تجاری دیگر نیاز به صرف زمان زیادی برای استخراج و تحلیل داده‌ها نخواهید داشت. این اطلاعات به سرعت به اشتراک گذاشته می‌شوند. از این رو، با حذف نقش‌های اضافی، کارمندان تمرکز بیشتری بر کار خود خواهند داشت.

 

تغییر عملکرد در حوزه فروش

یکی از ترفندهای بازاریابی پیگیری مداوم مشتریان است. برای این تکنیک نیاز به جمع‌آوری اطلاعات مشتریان خواهید داشت.

هوش تجاری از این تکنیک در جهت پیشرفت کسب و کار استفاده می‌کند. به این صورت که داده‌ها و اطلاعات مشتریان را تفسیر کرده و در جهت بهبود عملکرد سیستم از آن‌ها بهره می‌برد.

 

تاثیر هوش تجاری در کسب و کار با بهبود عملکرد سازمان

دیگر زمان تحلیل گزارش‌های طولانی در صفحات زیاد گذشته است. در سازمان‌های هوشمند تجاری، مشاهده عملکرد با روشی سریع و آسان انجام می‌شود.

به همین دلیل است که کسب و کارها باکمک هوش تجاری کنترل بهتری بر فرآیندها و استانداردها دارند. این چیزی است که در سازمان‌های قدیمی مشاهده نمی‌کنیم و هوش تجاری این عملکرد را برای ما بهبود می‌بخشد.

 

ارائه داده‌ها در زمان واقعی

بسیاری از کسب و کارها برای بهبود عملکرد خود از داده‌های منسوخ شده استفاده می‌کنند. می‌دانید چرا؟ هر داده‌ای زمانی طلایی برای استفاده دارد.

 

تاثیر هوش تجاری در کسب و کار با بهبود عملکرد سازمان

 

جمع‌آوری گزارشات توسط بخش‌های مختلف زمان زیادی طول می‌کشد. از این رو زمانی که این داده‌ها به دست مدیران می‌رسد، در معرض منسوخ شدن هستند. بگذریم از این که در این داده‌ها خطاهای انسانی زیادی نیز وجود دارد.

هوش تجاری ابزارهای مختلفی از جمله صفحات گسترده (Excel)، داشبوردهای تصویری (Power BI) و ایمیل‌های برنامه‌ریزی شده را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. داده‌های به دست آمده از این طریق در بهترین زمان به دست مدیران می‌رسند.

در واقع با کمک ابزارهای هوش تجاری تحلیل داده‌ها نیز در کمترین زمان ممکن انجام می‌گیرد.

 

رقابت آسان‌تر با هوش تجاری

تاثیر هوش تجاری در کسب و کار جنبه‌های گسترده‌ای دارد. به عنوان مثال، این استراتژی زوایای مختلفی از بینش رقبا برای شما آشکار می‌کند. به همین دلیل است که کسب و کارهایی که از این سیستم استفاده می‌کنند، قدرت بیشتری برای رقابت دارند.

 

نگاهی به تکنیک‌های هوش تجاری

در فناوری‌های هوش تجاری از آمار پیشرفته و تجزیه و تحلیل آن برای پیش‌بینی و کمک به کسب و کارها استفاده می‌کنند.

 

 

گزارش‌های هوش تجاری یک عمل خطی نیست، بلکه چرخه‌ای مستمر و چند وجهی از دسترسی به داده‌ها برای شما آشکار می‌کند. معمولا تکنیک‌های هوش تجاری مربوط به موارد زیر می‌شود:

 • داده کاوی: مرتب‌سازی داده‌ها بر اساس منبع داده، ارقام و فراگیری ماشین جهت شناسایی الگوها.
 • پرس و جو: درخواست داده‌ها یا اطلاعات خاصی از پایگاه داده‌ها.
 • آماده‌سازی داده‌ها: فرآیند ترکیب و ساختاردهی داده‌ها به جهت آماده‌سازی آن‌ها برای تجزیه و تحلیل.
 • گزارش‌دهی: به اشتراک گذاشتن تجزیه و تحلیل داده‌های مالی و اجرایی با مدیران برای نتیجه‌گیری و تصمیم‌گیری بهتر.
 • الگوبرداری: مقایسه فرآیندهای فعلی کسب و کارها با داده‌های تاریخی.
 • تجزیه و تحلیل توصیفی: تفسیر داده‌های تاریخی برای مقایسه و درک بهتر تغییرات رخ داده در یک تجارت.
 • تجزیه و تحلیل آماری: جمع‌آوری نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل توصیفی و شناسایی روندها.
 • تجسم داده‌ها: استفاده از نمودارها برای تجزیه و تحلیل آسان داده‌‌ها.

 

مزایای استفاده از هوش تجاری در کسب و کار

 

مزایای استفاده از هوش تجاری در کسب و کار

 

کسب و کارها برای به دست آوردن داده‌ها با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند. اما هوش تجاری دستیابی به این اطلاعات را بسیار آسان کرده است. از جمله تاثیر هوش تجاری در کسب و کار به موارد زیر اشاره می‌کنیم:

 • دستیابی به اطلاعات کاملی در رابطه با فرآیندهای تجاری خود
 • بهبود تصمیمات تجاری و استراتژیک
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها بر اساس زمینه تاریخی
 • بهینه‌سازی عملیات
 • افزایش سرعت تصمیم‌گیری
 • شناسایی و رفع مشکلات و ناکارآمدی‌های تجاری
 • شناسایی روندها و الگوهای بازار
 • شناسایی راه‌های جدید درآمد و سودآوری
 • افزایش بهره‌وری
 • تسریع رشد سازمان
 • تجزیه و تحلیل رفتار مشتری
 • امکان مقایسه داده‌های خود با رقبا

 

مقایسه کسب و کارها قبل و بعد از استفاده از هوش تجاری

اگر صاحب کسب و کاری هستید، شاید همچنان ذهن شما تمایزی میان قبل و بعد از استفاده از هوش مصنوعی پیدا نکرده باشد.

بیایید نگاهی به مقایسه کسب و کار قبل و بعد از استفاده از سیستم هوش تجاری بیندازیم:

 

 

قبل از پیاده‌سازی هوش تجاری پس از پیاده‌سازی هوش تجاری
جمع‌آوری داده‌ها به صورت دستی جمع‌آوری داده در کمترین زمان با سرعت زیاد
احتمال وجود خطا در جمع‌آوری اطلاعات عدم وجود خطای انسانی در جمع‌آوری داده‌ها
استفاده از داده‌های منسوخ شده استفاده از داده‌ها در زمان طلایی آن‌ها
تجزیه و تحلیل داده‌ها به روش‌های قدیمی تسریع در تجزیه و تحلیل داده‌ها
استفاده از استراتژی‌های قدیمی اتخاذ تصمیمات سریع و هوشمندانه در جهت پیشرفت کسب و کار
ثابت ماندن عملکرد کسب و کار افزایش بهره‌وری کسب و کار

 

با این نتیجه‌گیری از تاثیر هوش تجاری در کسب و کارها آگاه شده و احتمالا برای به کارگیری هوش تجاری در کسب و کار خود قانع شده‌اید.

 

به دست گرفتن نبض کسب و کار با هوش تجاری

اولین کاری که در پیاده‌سازی هوش تجاری انجام می‌شود، جمع‌آوری تمام داده‌ها در یک دیتابیس (پایگاه داده) است. در این زمان شما باید تصمیم بگیرید که اطلاعات خود را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه جمع‌آوری می‌کنید.

این دیتابیس تمام اطلاعات کسب و کار شما اعم از خرید و فروش‌ها را شامل می‌شود. به این ترتیب، اطلاعات در هر زمان برای شما قابل دسترس هستند. آن چیزی که کسب و کارهای مبتنی بر هوش تجاری را از کسب و کارهای قدیمی متمایز می‌کند، سرعت دسترسی به داده‌ها است.

 

 

فرض کنید که مدیر یک سازمان جلسه‌ای به منظور تصمیم‌گیری اساسی در نقطه‌ای استراتژی برای کسب و کار خود قرار داشته باشد. قطعا در این جلسه به اطلاعات و داده‌های به روز نیاز دارد.

اطلاعاتی که به کمک هوش تجاری در زمان طلایی خود تجزیه و تحلیل شده‌اند و در این جلسه مورد استفاده قرار می‌گیرند، آینده کسب و کار شما را تعیین خواهد کرد.

یک کسب و کار با کمک هوش تجاری اطلاعات دقیق و بسیار هوشمندانه‌ای در رابطه با مشتریان خود پیدا می‌کند و در جهت بهبود عملکرد خود از این داده‌ها بهره می‌برند.

بنابراین، انتخاب با شما است که از تاثیر هوش تجاری در کسب و کار خود بهره ببرید یا به شیوه‌های قدیمی از اطلاعات منسوخ شده، استفاده کنید. در این صورت مطمئن باشید که همیشه چند پله از رقبای خود عقب‌تر خواهید ماند.

 

به طور خلاصه…

با کمک هوش تجاری تجزیه و تحلیل داده‌ها برای مدیران کسب و کار به راحتی انجام می‌گیرد. علاوه بر این، هوش تجاری امکان تلفیق داده‌ها از چندین منبع را نیز برای شما ممکن می‌سازد. به کمک این اطلاعات به طور هوشمندانه در مسیر پیشرفت کسب و کار خود، گام برخواهید داشت.

 

سوالات متداول

1.مزایای استفاده از هوش تجاری در کسب و کار چیست؟

 • دستیابی به اطلاعات کاملی در رابطه با فرآیندهای تجاری خود
 • بهبود تصمیمات تجاری و استراتژیک
 • تجزیه و تحلیل داده‌ها بر اساس زمینه تاریخی
 • بهینه‌سازی عملیات
 • افزایش سرعت تصمیم‌گیری
 • شناسایی و رفع مشکلات و ناکارآمدی‌های تجاری
 • شناسایی روندها و الگوهای بازار
 • شناسایی راه‌های جدید درآمد و سودآوری
 • افزایش بهره‌وری
 • تسریع رشد سازمان
 • تجزیه و تحلیل رفتار مشتری
 • امکان مقایسه داده‌های خود با رقبا

2. کاربرد های هوش تجاری چیست؟

فرآیند هوش تجاری دارای کاربرد های متنوعی اعم از گزارش گیری، تجزیه و تحلیل، بصری سازی اطلاعات و غیره می باشد.

3. هوش تجاری را در کدام حوزه های فعالیتی می توان پیاده سازی کرد؟

هوش تجاری را می توان در تمامی حوزه ها مانند: پخش، تولید، خدمات درمانی، خرده فروشی، صنعت بیمه، فروش، بازاریابی، منابع انسانی و … پیاده سازی کرد.

مقالات مرتبط

3 پاسخ

 1. واقعا مفید و کارامد بود، تقریبا تو هیچ سایتی به این کاملی درمورد مزایای استفاده از Bi توضیح نداده بود. ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات

مزیت ها

گواهی ها

محاسبه گر

ارتباط با ما