موقعیت فعلی شما:

Power BI چیست؟ | بایدها و نبایدهایی که مدیران باید بدانند ….

فهرست مطالب

<

Power bi چیست؟ | باید ها و نبایدهایی که مدیران باید بدانند…

Power BI مجموعه ‌ای از خدمات نرم‌ افزاری، برنامه ‌ها (applications)، و اتصال دهنده هایی می باشد که با هم کار می ‌کنند تا منابع به نسبت غیر مرتبط شما را به داده هایی منسجم، جذاب (از نظر بصری) و بینش هایی کاربردی تبدیل کنند. این که آیا داده ‌های شما یک نسخه ساده مایکروسافت اکسل هستند یا مجموعه‌ ای از انبار های داده های ترکیبی مبتنی بر فضای ابری، Power BI به شما این امکان را می ‌دهد که به راحتی به منابع داده ‌ای خود متصل شوید و مهم تر این که، مصور سازی (یا اکتشاف) کنید و آن را با هر کسی یا کسانی که می ‌خواهید، بتوانید به اشتراک بگذارید.

Power BI می ‌تواند ساده و سریع باشد و قادر است بینش های جدیدی‌ از اکسل یا یک پایگاه ‌داده محلی ایجاد کند. Power BI نیرومند است و معیار های متعددی دارد و نه تنها برای مدلسازی گسترده و تجزیه و تحلیل در لحظه، بلکه برای توسعه مناسب برای هر شخص نیز آماده است. بنابراین، می ‌تواند هم گزارشی شخصی و هم ابزاری برای تجسم سازی شما باشد، به علاوه این که می ‌تواند به عنوان یک موتور تجزیه و تحلیل تصمیم ‌گیری برای پروژه ‌های گروهی، بخش ‌ها و یا کل شرکت ‌ها، خدمات لازمه را ارائه کند.

 

نرم افزار Power Bi

 

 

خدمات Power BI

سرویس Power BI سرویس ابری امن مایکروسافت است و به شما امکان می‌دهد تا داشبوردها، گزارشات و اپلیکیشن‌های Power BI را مشاهده کنید. (این اپلیکیشن‌ها داشبورد و گزارشات مرتبط را با هم ترکیب می‌کنند). شما می‌توانید با استفاده از مرورگر وب یا از طریق اپلیکیشن‌های موبایل و در ویندوز، آی او اس (iOS) یا اندروید از این سرویس استفاده کنید.

 

نحوه تطبیق Power BI با نقش شما

این که چگونه از Power BI استفاده می ‌کنید به نقش شما در پروژه یا تیم بستگی دارد. افراد دیگر، در نقش ‌های دیگر، ممکن است از Power BI به طور متفاوت استفاده کنند.

به عنوان مثال، شما ممکن است گزارش ‌ها و داشبورد ها را در حوزه سرویس دهی پاور بی ‌آی مشاهده کنید و این ممکن است تمام کار شما با Power BI انجام شود! اما همکار شما ممکن است کاربرد گسترده‌ ای از Power BI داشته باشد و گزارش‌ های پاور بی‌ آی را در سرویس Power BI منتشر کند و پس از آن از پاور بی ای برای مشاهده آن ‌ها استفاده کند. همچنین، همکار دیگری در فروش، ممکن است به طور معمول از برنامه گوشی Power BI خود را برای نظارت بر روند پیشرفت سهمیه فروش خود استفاده کرده و به جزئیات منجر به فروش جدید بپردازد.

شما همچنین می ‌توانید از هر عنصر Power BI در زمان‌ های مختلف استفاده کنید و بسته به آن چه که شما نیاز دارید به آن دست پیدا کنید.

شاید شما در یک سرویس داشبورد در لحظه، میزان موجودی و پیشرفت تولید را مشاهده کنید و همچنین از دسکتاپ پاور بی ‌آی برای تهیه گزارش‌ ها برای تیم خود درباره آمار تعامل با مشتری استفاده کنید. چگونگی استفاده از Power BI می ‌تواند به این بستگی داشته باشد که کدام ویژگی یا سرویس Power BI بهترین ابزار برای موقعیت شما است. اما همه بخش های Power BI در اختیار شما قرار دارد، به همین دلیل است که بسیار انعطاف ‌پذیر و قانع‌ کننده می باشد.

ما این سه عنصر – دسکتاپ، سرویس و برنامه‌ های موبایل – را با جزییات بیشتر بعدا مورد بحث قرار می دهیم. در واحد ها و ماژول های آتی، ما همچنین گزارش‌ هایی در دسکتاپ Power BI خواهیم ساخت و آن‌ ها را در سرویس به اشتراک می ‌گذاریم و در نهایت به آن‌ ها در دستگاه تلفن همراه خود می ‌پردازیم.

 

جریان کار در Power BI

جریان مشترک کار در پاور بی ‌آی، از دسکتاپ Power BI شروع می‌ شود که در آن یک گزارش ایجاد می ‌شود. سپس این گزارش در سرویس Power BI منتشر شده و در نهایت به اشتراک گذاشته می ‌شود، به طوری که کاربران برنامه‌ های کاربردی پاور بی ای می ‌توانند از اطلاعات استفاده کنند.

 

جریان کار Power BI

 

حال که مروری بر این ماژول داشتیم، با این که Power BI و سه عنصر اصلی اش چه مواردی می باشند، حال بیایید نگاهی به طرز استفاده اش بیاندازیم.

 

استفاده از Power BI

حالا که با اصول Power BI آشنا شدید، بیایید بعضی از تجربیات خود را دوره کنیم.

هم زمان با یادگیری تمامی کار هایی که می توان با پاور بی ای انجام داد، به خاطر داشته باشید که تمام این فعالیت‌ ها و تحلیل‌ های انجام‌ شده با Power BI به طور کلی یک جریان مشترک را دنبال می‌ کنند. این جریان مشترک فعالیت در Power BIبه این شکل است که:

 1. داده‌ ها را به دسکتاپ BI Power انتقال دهید و یک گزارش تهیه کنید.
 2. در سرویس Power BI منتشر کنید.
 3. داشبورد هایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید، به خصوص افرادی که آماده می باشند.
 4. به کمک داشبورد ها و گزارش‌ های مشترک در برنامه‌ موبایل Power BI تعامل برقرار کنید.

همانطور که قبلاً ذکر شد، شما ممکن است زمان زیادی را در سرویس Power BI، برای مشاهده تصاویر و گزارش‌ هایی که توسط دیگران ایجاد شده‌ اند، صرف کنید. که این مدل طرز استفاده از پاور بی ای نیز کاملا درست است. یک نفر دیگر در تیم شما ممکن است تمام مدت خود را در دسکتاپ Power BI سپری کند، که این گونه استفاده نیز مقبول می باشد. برای کمک به درک کامل زنجیره Power BI و آن چه که می‌ تواند انجام دهد، ما همه آن را به شما نشان خواهیم داد. سپس می ‌توانید تصمیم بگیرید که چگونه از آن بهترین استفاده را انجام دهید.

پس بگذارید از طریق تجربه وارد شویم و اولین قدم را با هم برداریم.
اولین قانون کسب‌ و کار، یادگیری بلوک‌ های سازنده اصلی ساختمانی به نام Power BI است، که مبنایی محکم بر یادگیری چگونگی تبدیل داده‌ های موجود در Power BI به گزارش ‌ها و مصور سازی آن می باشد.

 

مراحل پیاده سازی در Power BI

هر کاری که در مایکروسافت Power BI انجام می‌ دهید را می‌ توان به چند بلوک اصلی این ساختمان تقسیم کرد. بعد از این که شما این بلوک‌ های سازنده را درک کردید می‌ توانید هر یک از آن‌ ها را گسترش دهید و گزارش‌ های دقیق و پیچیده خود را آغاز کنید. به هر حال، حتی پیچیده ترین ساختمان ها از بلوک‌ های سازنده و پایه ای ساخته شده‌ اند. برای مثال، ساختمان‌ ها با چوب، فولاد، بتن و شیشه ساخته می ‌شوند و ماشین‌ ها از فلز، پارچه و لاستیک می باشند. البته ساختمان‌ ها و ماشین‌ ها بسته به این که چگونه بلوک‌ های سازنده پایه ترتیب داده می‌ شوند، می‌ توانند ساده و یا استادانه ساخته شوند. بیایید نگاهی به این بلوک‌ های سازنده اولیه بیندازیم. درباره برخی چیز های ساده که می‌ توانند با آن‌ ها ساخته شوند، صحبت کنیم و سپس نگاهی به این که چگونه چیز های پیچیده می‌ توانند ایجاد شوند، بیندازیم.

 • تجسمات
 • مجموعه داده
 • گزارشات
 • داشبورد ها

معماری Power Bi

 

تجسمات

مصور سازی، یک نمایش بصری از داده‌ ها می باشد. مانند نمودار، نقشه رنگی و یا موارد جالب دیگری که شما می‌ توانید برای نشان دادن داده‌ های خود ایجاد کنید. پاور بی ‌آی همه نوع تصویر سازی را داراست و همیشه در حال بروز رسانی می باشد. تصاویر زیر مجموعه‌ ای از تصویر سازی هایی متفاوت است که در سرویس Power BI ایجاد شده‌ اند.

تجسمات می‌ توانند ساده باشند، مانند یک عدد منفرد که مسئله ی قابل‌ توجهی را نشان می‌ دهد، یا می‌ توانند به صورت بصری پیچیده باشند، مانند یک نقشه رنگی که احساسات رای دهندگان را در مورد یک مساله اجتماعی خاص نشان می‌ دهد. هدف یک مجسم سازی، ارائه داده‌ ها به روشی است که زمینه بینش را برای کاربر فراهم کند.

 

مجموعه داده

یک مجموعه داده در واقع کالکشنی از داده ها میباشد که Power BI برای ساخت تجسمات از آن استفاده می کند. شما می‌ توانید یک مجموعه داده ساده داشته باشید که بر اساس جدول تکی از اکسل مایکروسافت بدست آمده باشد. شبیه آن چه در تصویر زیر نشان‌ داده شده‌ است.

مجموعه داده می ‌تواند ترکیبی از منابع مختلف باشد، که شما می‌ توانید آن‌ ها را فیلتر کرده و ترکیب کنید تا مجموعه ای منحصر به فرد از داده‌ ها (مجموعه داده‌ ها) برای استفاده در Power BI را فراهم کنید.

برای مثال، شما می‌ توانید مجموعه داده‌ ای از سه پایگاه‌ داده، یک وب سایت، یک جدول اکسل و نتایج آنلاین یک کمپین بازاریابی ایمیلی را ایجاد کنید. این ترکیب منحصر به فرد هنوز به عنوان یک سری داده‌ در نظر گرفته می‌ شوند، که این ترکیب از منابع مختلف زیادی به هم متصل شده‌ اند.

فیلتر کردن داده‌ ها قبل از آوردن آن به Power BI، به شما اجازه می‌ دهد بر روی داده‌ هایی که برای شما اهمیت دارد، تمرکز کنید. به عنوان مثال، شما می‌ توانید پایگاه‌ داده تماس خود را فیلتر کنید تا تنها مشتریانی که ایمیل را از تبلیغات بازاریابی دریافت می کنند در مجموعه داده‌ ها گنجانده شوند. سپس می ‌توانید تصاویر بصری را بر اساس آن مجموعه (مجموعه فیلتر) مشتریانی که در این کمپین گنجانده شده‌ اند، ایجاد کنید. فیلتر کردن به شما کمک می ‌کند که داده‌ های خود را متمرکز کنید.

 

power bi data collection

 

یک بخش مهم و موثر Power BI، انبوهی از متصل کننده های داده‌ ها است. این که اطلاعاتی که می‌ خواهید در اکسل یا یک پایگاه‌ داده سرور SQL ، در Azure یا Oracle ، یا در یک سرویس مانند Facebook ،Salesforce و یا MailChimp باشد، پاور بی ای دارای متصل کننده هایی است که به شما اجازه می‌ دهد به راحتی به آن داده‌ ها متصل شوید، آن را در صورت نیاز فیلتر کنید و آن را تبدیل به مجموعه داده ای درخور سلیقه تان تبدیل کنید.

بعد از این که یک مجموعه داده پیدا کردید، می ‌توانید تجسماتی ایجاد کنید که بخش‌ های مختلفی از آن را به روش‌ های مختلف نشان می‌ دهند و بینشی را بر اساس آن چه می ‌بینید، بدست آورید. اینجا زمانی است که که گزارش‌ ها در آن منتشر می‌ شوند.

 

گزارشات

گزارش هوش تجاری

 

در پاور بی ‌آی، گزارش مجموعه‌ ای از نمودار ها و مصور سازی هایی می باشد که بر روی یک یا چند صفحه ظاهر می ‌شود. درست مانند هر گزارش دیگری که ممکن است برای نمایش فروش ایجاد کنید و یا برای تکلیف مدرسه بنویسید، یک گزارش در Power BI مجموعه‌ ای از فاکتور ها است که به یکدیگر مرتبط می باشند. تصویر زیر یک گزارش در Power BI را نشان می‌دهد – در این مورد، صفحه پنجم را در یک گزارش شش صفحه ‌ای باز می ‌کند. همچنین می ‌توانید گزارش‌ ها را در سرویس Power BI ایجاد کنید.

این گزارش‌ ها به شما اجازه می ‌دهند در صورت نیاز بسیاری از تصویر سازی ها را در چندین صفحه ایجاد کنید و اجازه دهید آن گزارش را به هر شیوه‌ ای که به بهترین نحو، به موضوع شما مرتبط است، تنظیم کنید. شما ممکن است گزارشی در مورد فروش فصلی، رشد محصول در یک بخش خاص یا حتی الگوی مهاجرت خرس‌ های قطبی داشته باشید! سوژه شما هر چه که باشد، به شما اجازه می ‌دهد که تصویر شاخص های کلیدی عملکرد را بر روی یک صفحه مرتب کنید (یا حتی بیشتر).

 

داشبورد ها

زمانی که برای به اشتراک گذاشتن یک صفحه از یک گزارش یا مجموعه‌ ای از شاخص ها آماده هستید، یک داشبورد درست می‌ کنید. داشبورد Power BI یک مجموعه از تصاویر بصری از یک صفحه است که شما می ‌توانید با دیگران به اشتراک بگذارید. اغلب، یک گروه از تصاویری را انتخاب می کنید که اطلاعات سریع را در داده‌ ها و یا موضوعی که سعی دارید ارائه دهید، فراهم کند.

یک داشبورد باید در یک صفحه مناسب باشد، که اغلب آن را “بوم” می‌ نامند (بوم، یک پس‌ زمینه سفید در محیط پاور بی ‌آی یا همان سرویس آن است که در آن شاخص های کلیدی خود را اضافه می کنید). به این دانشمند داده و بوم مثل یک هنرمند یا نقاش فکر کنید که از یک فضای کاری استفاده می‌ کند، یک فضای کاری که در آن شما می توانید بسازید، ترکیب کنید و دوباره‌ پروژه جدیدی را ایجاد کنید. شما می‌ توانید داشبورد ها را با دیگر کاربران یا گروه‌ ها به اشتراک بگذارید که در این هنگام می‌ توانند با داشبورد های شما در زمانی که در سرویس Power BI یا دستگاه تلفن همراه خود هستند، تعامل داشته باشند.

 

۷ دلیل استفاده از Power BI

تا به اینجا متوجه شدیم Power BI چیست؛ خب اما از کجا باید مطمئن شوید که Microsoft Power BI برای سازمان شما مناسب است؟ در اینجا هفت دلیل برای انتخاب پاور بی آی ذکر شده است و همچنین دلیلی که شاید بخواهید ابزار دیگری غیر از پاور بی آی را انتخاب کنید، نیز برای شما بیان کرده‌ایم.

 1. یک شروع سریع: شما می‌توانید با نصب آسان پاور بی آی و بدون آموزش خاص و با استفاده از داشبوردهایی برای سرویس‌هایی مانند Salesforce ، Google Analytics و Microsoft Dynamics خیلی سریع بینش‌ها و اطلاعات لازم را کسب کنید.
 2. انتشار و توزیع ساده: به جای ارسال کردن فایل‌های بزرگ از طریق ایمیل یا قرار دادن آن‌ها روی درایو مشترک، تحلیلگران گزارشات و تجسم‌ها را در سرویس Power BI آپلود می‌کنند و هر زمان مجموعه داده‌های پایه و اصلی به روز شوند، داده‌های آن‌ها نیز تازه می‌شوند.
 3. اطلاعات ریل تایم: داشبوردها به محض این که داده‌ها وارد سیستم می‌شوند، آن‌ها را در زمان واقعی و ریل به روز می‌کنند. این به شما کمک می‌کند تا مشکلات را حل کرده و خیلی سریع فرصت‌ها را شناسایی کنید. هر گزارش یا داشبوردی می‌تواند داده‌ها و نمودارها را در زمان واقعی نمایش دهد و به روز کند. منابع داده‌های جریانی (streaming data) می‌توانند سنسورهای کارخانه، منابع رسانه‌های اجتماعی یا هر چیزی باشند که می‌توان داده‌های حساس به زمان را  از  آن‌ها جمع آوری کرد یا انتقال داد.
 4. امکان سفارشی سازی نویگیشن برنامه‌ی پاور بی آی: ویژگی “app navigation experiences” به توسعه دهندگان گزارش امکان سفارشی سازی نویگیشن و موقعیت یابی را می‌دهد تا به ناظران در یافتن سریع محتوا و درک روابط بین گزارش‌ها و داشبوردهای مختلف کمک کند.
 5. امکان سفارشی سازی ویژگی‌های امنیتی: توسعه دهندگان گزارش می‌توانند سطوح دسترسی روی رکودها را (RLS) را تعریف کنند تا مطمئن شوند که ناظران فقط داده‌های مربوط به خود را مشاهده می‌کنند. این کار باعث افزایش ایمنی شده و خطر مشاهده‌ی اطلاعاتی را که افراد نباید ببینند، کاهش می‌دهد.
 6. ادغام کورتانا (Cortana): پاور بی آی با کورتانا که دستیار دیجیتالی مایکروسافت است، کار می‌کند. کاربران می‌توانند برای دسترسی به نمودارها و جدول‌ها به طور شفاهی سوالات خود را با زبان طبیعی بپرسند. این موضوع مخصوصا برای کاربرانی که از گوشی‌های موبایل استفاده می‌کنند، می‌تواند مفید باشد.
 7. هوش مصنوعی: کاربران Power BI می‌توانند به تشخیص تصویر و تجزیه و تحلیل متن دسترسی پیدا کنند، مدل‌های یادگیری ماشین ایجاد کنند و با ابزار یادگیری ماشین که در پلتفرم آزور قرار دارد (Azure Machine Learning)، ترکیب شوند.

در واقع سرویس آنلاین Power BI که شامل پرو و پریمیوم می‌شود از هر مرورگر وب قابل دسترسی است، اما برنامه Power BI Desktop برای سیستم عامل‌های Linux یا Mac در دسترس نیست. اگر شما فقط از Mac استفاده می‌کنید Microsoft Power BI Desktop ممکن است برای شما مناسب نباشد.

علاوه بر این Power BI ابزارهای مختلف دیگری را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد که برای شما بسیار سودمند خواهد بود. اما این سیستم، معایب و محدودیت‌هایی نیز دارد. در ادامه می‌توانید با محدودیت‌هایی که ممکن است زمان کار با Power BI با آن‌ها مواجه شوید، مشاهده کنید.‌

 

محدودیت های Power BI

 1. کم بودن متخصص نرم افزار اکسل (Excel) : معمولا بیشتر کاربران کسب و کار که با آن‌ها روبرو می‌شوید متخصص اکسل نیستند. در صورتی که کاربران نهایی مدل هوش کسب و کار شما کاربران کسب و کار باشند، باید توجه داشته باشید که استفاده از Microsoft Power BI بسیار چالشی و سخت می‌شود.
 2. ماهیت پیچیده: مایکروسافت، نرم افزار Power BI را به صورت کاملاً پیچیده طراحی کرده است. Power BI دارای یک لیست طولانی از اجزای سازنده است و گاهی درک اینکه به کدام مورد نیاز دارید، کمی سخت می‌شود. برای مثال می‌توان به پاور بی آی دسکتاپ (Power BI Desktop)، پاور بی آی گیت وی (Power BI Gateway) و Power BI Services و غیره اشاره کرد.
 3. کیفیت داده‌ها: مایکروسافت Power BI هیچ راه حلی برای پاکسازی داده‌ها ارائه نمی‌دهد. یعنی فرض بر این است که داده‌هایی که شما در حال استخراج آن‌ها هستید، از قبل به خوبی پاکسازی شده و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. بنابراین، در صورت نیاز به این کار شما باید به دنبال یک راه حل جایگزین برای پاکسازی داده‌های خود باشید.
 4. منابع داده‌های بزرگ را به درستی مدیریت نمی‌کند: اگر یک مجموعه داده بزرگ دارید که باید مورد تجزیه و تحلیل قرار بگیرند، Microsoft Power BI گزینه‌ی خوبی برای شما نیست. ممکن است در اتصال و وارد کردن مجموعه داده‌های بزرگ با مشکل مواجه شوید و عملکرد کند و آهسته‌ای را تجربه کنید.
 5. مشکلات مربوط به عملکرد: گاهی اوقات Power BI ممکن است با مشکلات عملکردی روبرو شود; چون مشاهده شده است که پاور بی آی قادر نیست بدون برخوردن به مشکلی بیش از ۳۰۰۰۰-۲۰۰۰۰ ردیف را پردازش کند. و ممکن است پردازش متوقف شود. برای جلوگیری از این مسئله، می‌توانید چندین پرس و جو یا کوئری ایجاد کنید تا دامنه کامل داده را پوشش دهد و آنها را بر اساس تاریخ تقسیم کنید.
سوالات متداول در مورد Power BI

جریان کار در پاور بی آی چیست؟

  • جریان مشترک کار در پاور بی ‌آی، از دسکتاپ Power BI شروع می‌ شود که در آن یک گزارش ایجاد می ‌شود. سپس این گزارش در سرویس پاور بی آی منتشر شده و در نهایت به اشتراک گذاشته می ‌شود، به طوری که کاربران برنامه‌ های کاربردی Power BI می ‌توانند از اطلاعات استفاده کنند.

کاربرد پاور بی آی چیست؟

  • مجموعه ‌ای از خدمات نرم‌ افزاری، برنامه‌ ها (اپ ها) و اتصال دهنده هایی است که با هم کار می‌کنند تا منابع غیر مرتبط شما را به اطلاعات منسجم، جالب توجه از نظر بصری و نگرش‌ هایی متقابل تبدیل کنند. این که آیا داده ‌های شما یک نسخه ساده مایکروسافت اکسل هستند یا مجموعه‌ ای از انبارهای داده های ترکیبی مبتنی بر فضای ابری، پاور بی آی به شما این امکان را می ‌دهد که به راحتی به منابع داده‌ ای خود متصل شوید و چیزی که مهم است را مصور سازی (یا اکتشاف) کنید و آن را با هر کسی یا کسانی که می ‌خواهید به اشتراک بگذارید.

استفاده از Power BI چگونه است؟

  • داده‌ ها را به نرم افزار Power BI انتقال دهید و یک گزارش تهیه کنید.
  • در سرویس پاور بی آی منتشر کنید.
  • داشبورد هایتان را با دیگران به اشتراک بگذارید.
  • به کمک داشبورد ها و گزارش‌ های مشترک در برنامه‌ موبایل Power BI تعامل برقرار کنید.

فرق Power BI با اکسل چیست؟

  • شروع Power BI در محیطی به نام Power Pivot بوده است. Power Pivot محیطی است که در اکسل کار می کند و دقیقا از زبان DAX در آن استفاده می شود. اما کمی بعد با توسعه هوش تجاری مایکروسافت، پاور بی ای را با دسترسی بسیار زیاد تر و قابلیت های بیشتر ارائه داد.

آیا به صورت رایگان می توانیم از Power BI استفاده کنیم؟

  • بله. نرم افزار Power BI به صورت رایگان ارائه می شود.

آیا برای استفاده از Power BI نیاز به یادگیری SQL است؟

  • اگر از SQL اطلاعاتی نداشته باشید هم می توانید از Power BI استفاده کنید. اما به شدت توصیه می شود که در صورت امکان دست کم مقدماتی از SQL را بدانید.

مقالات مرتبط

7 پاسخ

 1. ابزارهای دیگه ای برای اینکار هست یا فقط power bi به صورت انحصاری برای هوش تجاری وجود داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

محصولات

مزیت ها

گواهی ها

محاسبه گر

ارتباط با ما